Kubiš s Gabčíkem budou mít v Británii památník

Jan Kubiš, Jozef Gabčík

Tuto neděli bude v malé obci Ightfield ve Velké Británii odhalen památník operace Anthropoid. Během ní parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš v roce 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Oba přitom v době svého speciálního výcviku v Británii Ightfield navštěvovali.

Jan Kubiš,  Jozef Gabčík
Hodně času přitom trávili v rodině Ellisonových, která je přijala za vlastní. O vzpomínkách na oba hrdiny našemu kolegovi Ianu Willoughbymu z anglické redakce Radia Praha vyprávěl potomek této rodiny Neil Ruscoe. Jeho matka Edna se s Gabčíkem a Kubišem dobře znala:

"Vyrůstal jsem v Ightfieldu se svou matkou a spoustu času jsem trávil u své babičky a dědečka,"

říká Neil. Jako dítě příliš nechápal, co to vlastně vyprávějí o nějakých vojácích z Československa. Přitom na ně byli zjevně velmi pyšní. S Gabčíkem a Kubišem se Ellisonovi seznámili díky svým dcerám Lorně a Edně. Dívky oba parašutisty poznaly v biografu, pozvaly je domů a od té doby se mladí vojáci stali téměř členy rodiny.

„Ellisonovi sami měli syna ve válce a dobře chápali, jak se mladí chlapci z Československa musí daleko od domova cítit osamělí. Časem dokonce nabídli Gabčíkovi s Kubišem ve svém domě pokoj.“

Oba pak jezdili v Ightfieldu na kole, chodili na výlety a rybařili. Často si také povídali s dědečkem, který byl v první světové válce. V rodině Ellisonových se přitom nevědělo, k čemu se oba vojáci chystají. Neilova matka vzpomínala, že než operace Anhropoid začala, procházel se Jan Kubiš mlčky po zahradě a bylo jasné, že se něco chystá.

Ightfield,  photo: Google Maps
„Řekl jen, že byl vybrán k určité misi, nemůže o ní ale hovořit. Doufal, že vše dobře skončí a on bude moci po válce pozvat Ellisonovy do své vlasti a seznámit je zase se svou rodinou.“

Pak se už ale Ellisonovi dozvěděli jen to, že Gabčík a Kubiš během operace Anthropoid zahynuli. Neil Ruscoe si později dal hodně práce s tím, aby poznal detaily této operace. Inicioval taky vznik malého pomníku v podobě náhrobního kamene, který bude oba parašutisty v Ightfieldu připomínat. U jeho odhalení se sejdou nejen tři generace rodiny Ellisonových, ale i další obyvatelé obce, kteří často vůbec nevědí, kdo mezi nimi v letech druhé světové války žil.