Kužvart rozhodl o lyžařských vlecích na Praděd

Demonstrace proti rušení lyžařských vleků

Spor o to, zda v chráněné krajinné oblasti na Pradědu budou i v příštích letech fungovat lyžařské vleky, skončil. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart s definitivní platnosti rozhodl, že jeden ze šesti vleků na Ovčárně bude zrušen, další vlek bude zkrácen a zbývajícím čtyřem bude za zpřísněných podmínek udělena výjimka k provozování na příštích pět let. Připravila Milena Štráfeldová.

Miloš Kžvart
Ministr tak vyslyšel stížnosti ekologů, kteří kritizovali zejména používání těžké techniky při úpravě sjezdovek. Rolby totiž v minulých letech silně poničily vzácný vysokohorský porost v nejpřísněji chráněné zóně na Pradědu. Vedoucí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jan Halfar k důsledkům provozování lyžařských vleků uvedl:

"Ty vleky poškozují přírodu jednoznačně. Ty škody přitom nejsou ani tak způsobeny lyžaři, škody hlavně způsobuje provoz těžkých mechanismů, tedy rolby při úpravách sjezdových tratí."

Proti zákazu vleků na Pradědu se brání zejména místní podnikatelé a zástupci obcí, kteří jsou přesvědčeni, že zrušení vleků způsobí v regionu další nárůst nezaměstnanosti. Ta je na Bruntálsku již nyní téměř patnáctiprocentní. Proti chystanému zákazu vleků proto nedávno před sídlem vlády protestovalo několik desítek lidí z Jesenicka. Byla mezi nimi i zástupkyně starosty obce Ludvíkov Dana Selingerová, která vysvětlila, že se zrušením vleků souvisejí i ekonomické ztráty a nezaměstnanost v řadě dalších oblastí:

"Těmi aktivitami se rozumí například zřizování restauračních zařízení, ubytovacích zařízení a dalších služeb na to navazujících, včetně různých sportovišť atd. Jestliže tady máme hrozbu uzavření střediska, ať už naráz nebo postupnou likvidací, tak to samozřejmě znamená i likvidaci těchto podnikatelských aktivit."

Ministr Kužvart však tlak podnikatelů a zástupců obcí odmítá.

"Představa jednoho podnikatele, že na účet přírody bude mít poměrně slušný zisk, ta je pro mne nepřijatelná."

O rozsahu poškození vegetace na Pradědu při používání těžké sněhové techniky přitom uvedl:

"Národní přírodní rezervace, která vypadá jako tankodrom, už není národní přírodní rezervací."

Ministr Kužvat je přesvědčen, že zrušení jediného vleku na Ovčárně rozhodně nemůže mít dopad na růst nezaměstnanosti v regionu. V Chráněné krajinné oblasti Jeseníky bude podle něj nadále působit celkem 76 vleků. Obce na Bruntálsku a Jesenicku navíc podle Kužvarta dostávají státní dotace na rozvoj ekologické infrastruktury, čistíren odpadních vod, kanalizací a podobně. To by mělo vést v konečném důsledku k oživení zdejšího průmyslu a služeb a k nárůstu zaměstnanosti.