Kytarová legenda Radim Hladík

Radim Hladík, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Slunečný hrob, nejznámější a také jedna z nejstarších písní kapely Blue Effect. V roce 1968 ji spolu s Jiřím Kozlem a Vladimírem Mišíkem zakládal Radim Hladík. Legendární kytarista zemřel 4.prosince ve věku 69 let.

Radim Hladík,  foto: ČTK
Brzy poté, co kapela vznikla, už sbírala ceny. Na 2. Československém Beat Festivalu byla oceněna skupina, skladba a jako hudebník roku i sám Hladík. Slunečný hrob se pak objevil v roce 1970 na debutovém albu Meditace a do širšího povědomí se znovu dostal spolu s Hřebejkovými Pelíšky. Nejznámější instrumentální Hladíkovou skladbou je Čajovna. Právě ona zněla spolu se Slunečným hrobem v pořadech, které na Radima Hladíka vzpomínaly, nejčastěji.

Blue Effect v průběhu let měnil složení i jména, chvíli mu z Blue nedobrovolně zůstalo jen B., chvíli byl Modrý. Nebyl ale jedinou skupinou, ve které Radim Hladík působil, ještě před jeho vznikem hrál v rockové kapele Matadors nebo Komety a později spolupracoval s mnoha hudebníky různých žánrů. Hrál jazz i folk, ten například s Jaroslavem Hutkou. Vydali třeba alba Vandrovali hudci, Stůj břízo zelená nebo Pánbu na poli. Na počátku 90. let Blue Effect končí, i když ne úplně. Jeho bývalí členové se čas od času setkávali a hráli spolu. V roce 2004 se pak legenda Blue Effect vrátila úplně. Radim Hladík ji obnovil spolu s několika o více než generaci mladšími hudebníky. Svůj poslední koncert odehráli v září letošního roku. Publicisté i kolegové, kteří na Radima Hladíka vzpomínali, zmiňovali především to, že byl opravdu fenomenálním kytaristou. Podle Jiřího Černého byl nejvšestrannější český hráč na elektrickou kytaru, a jestli se o někom dá říct, že poslední léta před svým odchodem prožil výborně, tak právě o Radimu Hladíkovi.