Lanovka v Karlových Varech slaví sto let

Lanovka Diana, foto: Kristýna Maková

I když bereme lanovky jako samozřejmost, jsou držiteli různých rekordů. Úplně první lanovka v Česku byla otevřena v Praze už v roce 1891 a jezdila od dnešního Štefánikova mostu na Letnou. Fungovala na vodní pohon a její provoz skončil v roce 1916. Další ze zajímavých lanovek je v Karlových Varech a zrovna o tomto víkendu slaví sto let.

Lanovka Diana, foto: Kristýna Maková
Zlatým věkem Karlových Varů bývá nazývána poslední třetina 19. století, kdy světoznámé lázně zažívaly obrovský příval hostů a s tím související stavební boom. Po roce 1900 bylo stísněné údolí města celé zastavěné a na řadu přišla okolní návrší. Náročný terén si ale žádal modernější způsob dopravy než koňské hotelové omnibusy.

Hotel Imperial, foto: Kristýna Maková
Řešením se staly lanovky, z nichž první byla otevřena v květnu před sto lety. Za její výstavbou stál podnikatelský nápad bankéře Alfréda Schwalba, který se rozhodl na vyvýšené planině zvané Na čihadle postavit velký hotel Imperial. Stavební parcela však nebyla s městem spojena žádnou silnicí. Pro dopravu lidí, ale i materiálu se Schwalb rozhodl vystavět silnici a lanovku. Aby nemusel skupovat další pozemky a asanovat řadu domů, naplánoval ji celou v tunelu. V prosinci roku 1905 byla na Divadelním náměstí zahájena výstavba. Více už Jakub Mráz z Dopravního podniku Karlovy Vary.

"Lanovou dráhu na Imperial v Karlových Varech postavila v letech 1905 až 1907 soukromá společnost Karlovarské elektrické lanové dráhy. Účelem bylo spojení lázeňského centra z Divadelního náměstí s tehdy výletní restaurací Helenin dvůr."

Lanovka Diana, foto: Kristýna Maková
Jak je lanovka dlouhá a jaké má převýšení?

"Délka tratě je 127 metrů a převýšení 54 metrů."

Připomínáte si sto let lanovky, jaké budou oslavy?

"Veřejnost bude mít možnost navštívit technické zázemí lanovky včetně strojovny a lanovka bude jezdit celý den zdarma. Kromě toho bude zřízena zvláštní autobusová linka na Divadelní náměstí, kde bude jezdit historický autobus Škoda 706 RTO."

Kolikrát prošla lanovka rekonstrukcí během sta let?

"Dvě rekonstrukce byly zásadní. První v roce 1961, kdy původní dřevěné vozy od švýcarského výrobce byly vyměněny za modernější celokovové od Tatry Smíchov. A počátkem 80. let byla opět vyměněna vozová skříň za vozy od polského výrobce. Ty tam jezdí dodnes. Vyměněna byla i trať a veškeré technické zázemí. Tato rekonstrukce byla největší a probíhala v letech 1983 až 1987."

Lanovka Diana, foto: Kristýna Maková
Jen pár dní před otevřením hotelu Imperial byla v červnu 1912 uvedena do provozu druhá lanovka k této dominantě Karlových Varů. Pozoruhodný byl její maximální sklon, dosahoval rekordních 570 promile. Tato povrchová lanovka přežila sice obě světové války, ale v roce 1959 byla pro špatný technický stav zrušena. Další dodnes fungující lanovka byla v Karlových Varech otevřena v srpnu 1912, kdy poprvé vyvezla návštěvníky od hotelu Pupp na výšinu Diana. Svými 437 metry byla nejdelší v tehdejším Rakousko-Uhersku.

10
50.232215000000
12.871304600000
default
50.232215000000
12.871304600000