Laserové centrum bude u Prahy

Фото: www.eli-beams.eu
0:00
/
0:00

V České republice vzniká unikátní vědecké centrum. Jeden z největších celoevropských projektů - výzkum laserových technologií - přiláká vědce z mnoha zemí.

V Dolních Břežanech u Prahy bude centrum s nejvýkonnějším laserem na světě. Výstavba by měla začít v příštím roce a vědecké pracoviště by mělo začít fungovat v roce 2015. Centrum ELI Beamlines je společným projektem třinácti evropských zemí, financovaným z prostředků strukturálních fondů. Osazenstvo vědeckého centra bude mezinárodní, více než polovina odborníků bude z České republiky. Projekt celkem zaměstná přes 300 expertů, středisko bude řízené na evropské úrovni. V úvodu tohoto týdne se v Praze na setkání mezinárodních vědeckých kapacit určovalo oblasti vědy a výzkumu, kde se laser nejlépe uplatní. Místopředseda Akademie věd Miroslav Tůma při té příležitosti prohlásil, že umístění laboratoří ELI do České republiky je příkladem toho, jak by měla Evropská unie fungovat:

Architektonický návrh,  foto: www.eli-beams.eu
"Je to zároveň i ukázka toho, jak my chceme přispět k tomu, aby evropské státy fungovaly tím, že opravdu dávají dohromady panevropskou strukturu. Účastní se 13 států Evropské unie, 14 partnerů, kteří tvoří konsorcium z České republiky, se bude snažit vytvořit něco, co tady ještě nebylo."

Hlavním garantem projektu je Fyzikální ústav Akademie věd. Jeho ředitel Jan Řídký vysvětlil, co rozhodlo o tom, že byl svěřen právě jim:

Architektonický návrh,  foto: www.eli-beams.eu
"Dostali jsme se k tomu tak, žen naše součást, oddělení laserů, má takové kapacity a takovou odbornost, že tento projekt mohlo v roce 2008 na mezinárodní úrovni navrhnout. Jedná se o velice náročný projekt, takže existuje v České republice sdružení, které se nazývá Konsorcium ELI cz, sdružující 8 univerzit a 6 ústavů Akademie věd. Nicméně ta hlavní tíže leží na nás."

Výstavba ELI přinese šanci pro mnoho českých podniků. Vývoje velmi moderních zařízení, která tam budou umístěna, se zúčastní řada českých firem z oboru optiky, laserů, mikroelektroniky a podobně. Pokud vše půjde podle plánu, měla by výstavba začít v polovině roku 2011. Hrubá stavba by měla být dokončena v první polovině roku 2013, následně budou odborníci osazovat laboratoře laserovými a dalšími technologiemi. Celá laboratoř bude zprovozněna v druhém pololetí 2015. Koordinátor projektu ELI v České republice Bedřich Rus sdělil, že jeho hlavním cílem je vývoj zcela nové generace laserových technologií:

Foto: www.eli-beams.eu
"Ten laser poskytne nové zdroje záření a částic, které mohou být vybudovány jako velice kompaktní zařízení. A tyto nové zdroje záblesků, záření a částic naleznou uplatnění například v medicíně, při diagnostických technikách, při testování nových materiálů, při některých dalších aplikacích týkajících se třeba vývoje v mikroelektronice, v nanomateriálech a podobně."

Vědci budou přímo spolupracovat se špičkovým českým průmyslem. Nejvýkonnější laser světa má být využitelný při zkoumání buněk nebo terapii nádorů. Další dvě laserová centra mají vzniknout v Rumunsku a Maďarsku.