Evropská unie bude v Česku financovat obří laserové centrum za sedm miliard

Laser, foto: ELI

Přes sedm miliard korun bude stát špičkové vědecké centrum, které vznikne v Dolních Břežanech u Prahy. Od roku 2015 by zde měl pracovat nejvýkonnější laser na světě. Jde o jeden ze šesti velkých projektů, které v Česku bude financovat Evropská unie. Projekt je těsně před schválením.

Vizualizace vědeckého centra v Dolních Břežanech,  foto: ELI
"V Dolních Břežanech bude stát mezinárodní ústav. Má se jednat o středisko, které bude vybaveno na svou dobu nejdokonalejšími co se týče techniky a technologie lasery na světě. Ty budou poskytovat svazky, které umožní bádání zase dalším vědcům. A tato soustava laserů bude naprosto jedinečná, co se týče výkonu a opakovací frekvence, rychlosti a dalších technických parametrů laserů,"



vysvětlil v Českém rozhlase ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Jan Řídký.

Jan Řídký,  foto: Ondřej Vrtiška,  Český rozhlas
"V tomto centru bude probíhat asi pět nezávislých směrů výzkumu. Kromě samotného výzkumu v oblasti zdokonalování laserových technologií tam bude výzkum v oblasti základní fyziky. Potom tam bude výzkum, který bude napomáhat biologickým vědám, zobrazování složitých molekul, buněk a podobně. To je výzkum, který slouží například pro farmaceutické firmy. Potom tam bude výzkum, který se týká materiálů, to znamená vývoj nových pokročilých materiálů. Potom tam bude probíhat výzkum v oblasti získávání a urychlování intenzivních svazků nabitých částic, elektronů a protonů, což má také další využití."

"Pro pochopení významu celého megaprojektu můžeme myslím připomenout, že je to první tak velký ústav v nových členských zemích unie,"

Gregor Martin Papucsek,  foto: Archiv G. M. Papucska
dodává k tomu budapešťský zpravodaj Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek. Další ústav, který bude na práci centra v Dolních Břežanech navazovat, vznikne totiž v maďarském Szegedu. Třetí bude následovat v Rumunsku. Všechna tři špičková vědecká zařízení bude financovat Evropská komise. Papucsek také vysvětluje, v čem je specifika jednotlivých zařízení:

"Vysoce výkonné lasery existují i dnes, vystřelovat mohou ale jen každé dvě minuty. Tato relativně dlouhá pauza komplikuje experimenty. Česká střela bude možná až desetkrát za sekundu. To je česká část výzkumu. Maďaři postaví laser, který je schopný vydávat impulsy, které trvají mimořádně krátce, jednu tzv. attosekundu. Pro názornost: v atomu vodíku oběhne elektron kolem protonu za 150 attosekund. Segedínský laser bude schopný vydávat stotisícnásobně víc energie, než systémy, které existují v současnosti. A do třetice v Rumunsku u Bukurešti postaví fotonukleární ústav na zkoumání aplikací vysoce výkonných laserů v jaderné fyzice. V poslední fázi projektu pak postaví česká a maďarská strana společný vysoce výkonný laser, jaký dosud neexistuje nikde na světě."

Laser,  foto: ELI
O vznik centra měly zájem i Francie nebo Velká Británie. Samozřejmě se nabízí otázka, proč se mají stavět tři taková centra. Nebylo by efektivnější spojit veškerou vědeckou činnost pod jednou střechou? K tomu ale ředitel Fyzikálního ústavu Jan Řídký uvedl:

"Stavět jeden mohutný ústav, který by obsáhl toto všechno, by bylo asi velmi náročné. A možná by to bylo velmi složité, co se týká financí jednotlivé země. Tady se to vlastně rozdělí mezi tři země."

V Česku půjde o zdaleka nejnákladnější vědecký projekt, který podle odborníků "přepíše českou vědu":

Laser systému PALS,  foto: Akademie věd ČR
"Rozpočet je odhadován asi na 250 milionů euro, čili téměř sedm miliard korun. A v České republice by měl být ten ústav vybudován z prostředků strukturálních fondů."

Podle Jana Řídkého se ale na vybudování centra bude zčásti podílet i Česká republika:

"Tam je spoluúčast patnáct procent. Je to stejné pravidlo, které se týká všech strukturálních fondů, nebo všech peněz, které přicházejí ze strukturálních fondů."

Vlastimil Růžička
Peníze na centrum v Dolních Břežanech schválila Evropská komise zatím neoficiálně. Podle vládního zmocněnce pro projekt ELI Vlastimila Růžičky je už ale jisté, že Evropská unie unikátní zařízení v Česku vybuduje:

"Je to takzvaný velký projekt, s investicí přesahující 50 milionů euro, a proto je i posouzen Evropskou komisí v Bruselu. Proběhlo jednání a věřím, že nic nepokazím, když řeknu, že všechny překážky byly zřejmě odstraněny a že souhlas Evropské komise bychom měli rychle dostat."

To potvrzuje i Jaroslav Kuba z ministerstva školství. Evropská komise už podle něj nemá k centru výhrady:

Jaroslav Kuba,  foto: MŠMT
"Na základě našich jednání v Bruselu se zdá, že se nám tu situaci ohledně ELI i ostatních velkých projektů podařilo odblokovat. A máme určitý neoficiální příslib, že schválení by mohlo proběhnout v řádu několika týdnů."

Centrum však podle zmocněnce Růžičky bude mít velký vliv i na rozvoj českého hospodářství:

"Je to i přínos pro průmysl, pro rozvoj průmyslu daného státu. Vzhledem k tomu, že to je hraniční výzkum, vyžaduje připravenost průmyslu malých i velkých podniků."

Jaroslav Kuba zdůraznil, že Evropská komise bude v Česku financovat i další velké vědecké projekty:

Projekt CEITEC,  foto: CEITEC
"Jednání v Bruselu se týkala nejenom projektu ELI, ale všech těch velkých projektů, které máme v současné době k projednání nebo ke schválení v Evropské komisi. A domníváme se, že podobný postup bude zvolen pro všechny projekty. Podobně blízko je podle mých informací i projekt CEITEC, velký projekt, který bude v Brně."

Vědecké týmy se v něm zaměří na nanotechnologie, biomedicínu nebo materiálový výzkum. Celkově vznikne podobných center v České republice šest. Budou sloužit výzkumu genetiky, energetiky nebo informatiky.