Letošní ročník zlínského filmového festivalu byl přelomový

Foto: Michalčík, www.zlinfest.cz

Ve Zlíně skončil 48. ročník festivalu, který je unikátní zaměřením na dětský film - film pro dětského diváka. Dlouhá léta festival řídil herec Vítězslav Jandák. Po jeho odchodu do politiky se vedení ujal někdejší dramaturg festivalu Petr Koliha a podle kritky úroveň přehlídky rok od roku roste. Více se dozvíte od Viléma Faltýnka.

Z filmu Záskok
Šestá třída dostane novou suplující učitelku. Něco ale není v pořádku. Jak to že dokáže číst dětské myšlenky? Proč je tak zlá? A jak se jí daří přesvědčit všechny rodiče, že je tak dobrá, když celá třída ví, že je to ve skutečnosti mimozemšťanka? Dánský rodinný film Záskok mísící prvky žánrů sci-fi, horror, komedie a pohádka se stal nejúspěšnějším snímkem 48. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Získal hlavní cenu - Zlatý střevíček za nejlepší film v kategorii hraných filmů pro mládež, Cenu ekumenické poroty a Cenu Dona Quijota udělovanou porotou federace filmových klubů FICC.

"Dánská a vůbec severská kinematografie je v dětské tvorbě legendou a nositelem stálé kvality, takže mě by spíš překvapilo, kdyby žádný film ze severu letos cenu nedostal,"

Herečka Iva Janžurová,  foto: ČTK
říká filmová kritička Mirka Spáčilová.

Druhou hlavní cenu, Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti, získal snímek Kde je Winkyin koník? z nizozemsko-belgické produkce. Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež organizátoři udělili herečce Ivě Janžurové. Diváci jako nejzajímavější z hraných snímků ocenili islandský film Bez připojení.

Ředitele festivalu Petra Kolihy se ptám, jestli se v posledních letech film pro děti mění. A dostávám odpověď, že ano, změny jsou obsahové i formální.

"Dnes začínají převládat filmy rodinné, a pokud jsou točeny přímo pro děti, pak dobrodružné žánry. Filmy mají více realističtější, než pohádkovou formu. Klasická česká pohádka je dneska ojedinělou záležitostí."

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež letos navštívilo přes 100.000 lidí, což je proti loňsku nárůst o více než 40.000 návštěvníků. Ředitel Koliha k tomu říká.

"Osobně se domnívám, že letošní ročník byl přelomový z několika důvodů. Za prvé se festival prodloužil o jeden festivalový den na osm. Povedlo se nám předvést rekordní počet 470 filmů z 53 zemí z celého světa, a to díky nově otevřenému multiplexu Zlaté jablko, který nám poskytl šest nových kinosálů."

Změny pozoruje i pravidelný návštěvník festivalu, říká filmová kritička Spáčilová.

"Zlínský festival se vylepšuje krůček po krůčku každým rokem. Je to postřehnutelné pro člověka, který tam jezdí pravidelně. Ještě před několika lety připomínal spíš regionální, trochu familiérní přehlídku, týkalo se to jak hostů tak výběru delegací. Nyní se ten festival víc soustředil na filmy jako takové."

Podle Spáčilové festivalu pománá změnám i zvláštní festival ve festivalu nazvaný Studentský pes, který se soustřeďuje na dospívající mládež a zároveň experimentálním, výbojným charakterem přitahuje pozornost dospělého publika a vyvažuje základní zaměření na dětský film.