Lidé s rouškou, v pondělí výjimka, dnes zcela běžné. Premiér se omluvil za jejich nedostatek

Foto: ČTK / Ondřej Hájek

Druhým nejčastějším slovem po koronaviru je nyní v Česku zřejmě rouška. Za jejich nedostatek se omluvil premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda podle něj pro jejich pořízení udělala maximum. Poukázal na celosvětový zájem o jejich nákup. Vláda nyní schválila zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst. Nařízení má platit od půlnoci.

Foto: ČTK / Ondřej Hájek

Jan Hamáček,  foto: ČTK / Ondřej Deml
Andrej Babiš zopakoval, že stát měl slíbenou dodávku na pondělí, ke které ale nedošlo. Zástupci vlády slíbili, že se ochranné pomůcky dostanou do ČR v nejbližších dnech. Nákup za více než miliardu vyjednal v Číně ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD):

"Teď máme zaplaceno pod smlouvou v Číně víc než 30 milionů roušek, 6 milionů respirátorů, 250 tisíc ochranných obleků, 250 tisíc brýlí a štítů."

Podle ministra vnitra by v neděli mělo být do Česka velkokapacitním ukrajinským letadlem přepraveno 30 milionů roušek. Určené budou i pro obyvatelstvo.

Firma Respilon vyrábí masky na záchyt a záhubu koronaviru

Ústenka hubící koronavirus,  foto: ČTK / Václav Šálek
Masku na záchyt a záhubu koronaviru začala dělat firma Respilon z Brna. Ve spolupráci se zahraničními partnery vyvinula masky z nanovláken a oxidu mědi, které jsou schopné zachytit viry a zahubit je. Ústenky i respirátory vydrží delší dobu, a to 24 hodin, lidé je proto mohou použít opakovaně, protože kvůli hubení viru nehrozí, že by se v roušce hromadily.

Jak uvedl ředitel Respilonu Roman Zima, jedná se o ojedinělou roušku v mezinárodním měřítku:

"Je to unikátní řešení. Jde o kombinace oxidu mědi a nanovláken. Taková maska na trhu neexistuje a v té době, kdy ji uvedeme na trh, tak to bude pozitivní revoluce na trhu ochrany civilistů před patogeny."

Testovací místo v areálu Nemocnice Na Bulovce,  foto: ČTK / Kateřina Šulová
Masky nechává firma vyrábět v Turecku a využívá k tomu patent izraelských partnerů. Společnost jedná o dopravě s českou vládou i tureckým prezidentem, vést by je měl speciální kurýr, aby se zamezilo jejich zadržení. Výrobu roušek s filtrem z nanovláken zahájila i firma Batist z Červeného Kostelce na Náchodsku. Nová linka by měla měsíčně produkovat až milion nových obličejových nanomasek.

K nošení roušek na veřejnosti vyzývají lékaři, města i další instituce. Rozruch způsobil e-mail, který dostaly sestry v pražské Nemocnici na Bulovce od vedoucí hygieny a epidemiologie, ve kterém stálo: Nepodporujte nesmyslné nošení roušek, stejně vás neochrání. Doporučení vlády je přitom zcela opačné. Premiér požadoval odvolání ředitele, to však ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odmítl. Ředitel se následně v prohlášení zaslaném ČTK omluvil.

Lidé začali šít roušky sami, jednu má i plzeňský andělíček

Hlava andělíčka v Plzni se může pochlubit háčkovanou rouškou,  foto: ČTK / Miroslav Chaloupka
Ještě v pondělí byl člověk v tramvaji s rouškou vzácností, nyní je situace zcela opačná. Zároveň dramaticky poklesl počet lidí, kteří jezdí hromadnou dopravou. Lidé s rouškami se začali objevovat i ve zprávách v televizi, poprvé si ji nasadil i premiér Andrej Babiš.

Protože je zatím roušek málo, lidé si je šijí sami. Na internetu se objevují návody na jejich na výrobu. V minulosti se látkové roušky používaly běžně, připomíná předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. "Celá medicína ještě před třiceti lety jela na textilní roušky."

Některé roušky se stávají módními doplňky. Objevily se roušky různě barevné, potištěné i krojované. Ochrannou roušku má i jeden ze symbolů Plzně, kovová hlava andělíčka na venkovní mříži katedrály svatého Bartoloměje. Žlutou háčkovanou roušku mu vyrobili na biskupství.