Lidé v Česku stárnou...Jsme na to připraveni?

Foto: Filip Jandourek, Český rozhlas

Česká populace stárne. Stát na to není připraven. Takové jsou alespoň závěry z tiskové konference, která proběhla tento týden v Praze. Hovořilo se na ní především o nedostatcích péče o seniory a geriatrické pacienty a o systému financování.

Foto: Filip Jandourek,  Český rozhlas
Světová populace stárne, a ta česká není žádnou výjimkou. "Tady vidíte střední délku života, ženy měly v roce 2011, střední délku života 80,7, muži 74,7. Střední délka života je doba, kterou by se dožil jedinec narozený v daném okamžiku, pokud se nic nezmění, nepřijde nějaká přírodní katastrofa, mor apod. Nad tím v tabulce je ale ukazatel, který říká, jak dlouho jsou ale lidé zdraví. Vidíte, že ženy jsou zdravé zhruba do 63 let, muži 62. Je vidět, že muži, jako by měli procentuálně tu aktivní dobu života delší, ale zase umírají dříve," popisuje Ivo Bureš, primář Geriatického centra v Pardubicích. "Vidíme, jak by měla vypadat struktura české populace v roce 2050. Vidíme, že se přesouvá ta nejpočetnější skupina do 75. roku a početnost těch vyšších věkových skupin je výrazně vyšší," doplňuje výhled do ne až tak vzdálené budoucnosti vedoucí kanceláře WHO v Praze Alena Šteflová s tím, že stát by na tento vývoj měl být připraven a učinit příslušné reformy dosavadního systému. Stárnutí by podle ní nemělo být společností vnímáno jako břemeno.

Senioři a péče o ně se od mladších pacientů liší v mnoha ohledech a je nutné k tomu přihlížet. A navíc, senior ještě zdaleka nemusí být geriatrickým pacientem, vysvětluje Ivo Bureš. "Choroby trvají déle, starý člověk má větší sklon ke komplikacím, klinický obraz je úplně jiný. Pokud někdo není v tomto vzdělán, tak velice často může tomu seniorovi ublížit. Geriatrický pacient se od starého pacienta, třeba od tzv. elitního seniora, liší. Je to člověk, který nemá rezervy. Je to polymorbidní člověk, který v okamžiku jakékoliv zátěže, psychické či fyzické - zemře mu partner, zlomí si nohu, bojuje o svůj život, ztrácí soběstačnost. A u starých lidí je alfa a omega právě soběstačnost."

Problém duálního financování

Ilustrační foto: Filip Jandourek,  Český rozhlas
Ke zdravému stárnutí a aktivnímu životu ve stáří patří nejen zdravotní péče, ale také sociální kontakty nebo pohybové aktivity. Zásadním problémem péče o seniory jsou peníze. Financování je nedostatečné a chybí ucelený systém zdravotních a sociálních služeb. Místopředsedy Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala upřesňuje: "Je tady to české, neblahé duální financování. Ve zdravotnictví jsou to fondy zdravotních pojišťoven a v sociální sféře státní rozpočet. Ta dualita financování, vedle mála vyčleněných zdrojů na obě tyto meziresortní problematiky, je největší překážkou."

Možností by podle něj bylo zavést ošetřovatelské pojištění, tedy pojištění pro případ, že lidé budou potřebovat ošetřovatelskou péči. Na to se vyčlení část peněz ze zdravotního a část ze sociálního pojištění, z čehož se pak potřeby klientů financují. Systém funguje například v Německu.