Lidickou tragédii připomene nový film režisérky Alice Nellis Lidické nokturno

Лидице, 11 июня 1942 г. - «Покушение на Гейдриха стоило множество человеческих жизней».

Na 10. června připadá 67. výročí vyhlazení obce Lidice. Osudy jejích obyvatel zachytí nový film režisérky Alice Nellis Lidické nokturno. Vzniká podle scénáře spisovatele a publicisty Zdeňka Mahlera, který se lidickou tragédií zabýval už na začátku 60. let v próze U zdi. Ústřední postavou Mahlerova příběhu je muž, který vyvraždění Lidic přežil. Milena Štráfeldová se Zdeňka Mahlera zeptala na podrobnosti:

"Já jsem se k tomu příběhu tak říkajíc propisoval. V podstatě jsem o tom uvažoval řadu let, a ten příběh dokonce dostal i řadu podob. Ta poslední, která teď jde do realizace, v každém případě vychází z podstaty toho historického jevu. Tenkrát šlo o mstu za likvidaci Reinharda Heydricha. Na tuto likvidaci reagovala hitlerovská moc tím, že likvidovala celou vesnici. Těch vesnic bylo jistě hodně, ale tahle vesnice byla unikátní v tom, že byla nevinná, netušící. A druhá skutečnost byla ta, že se na ní projevila krajní zběsilost, protože nešlo jenom o vyvraždění, ale i o to srovnat tu vesnici se zemí a pak ji vymazat z map, z paměti. Tam bylo vyvražděno přes 170 mužů, bylo zabito 83 dětí a valná část žen nepřežila koncentrační tábor. Mne zaujalo to, kdo byli ti lidé. Jaký byl jejich osud a život, než došlo k tomu strašlivému pogromu. A ten úhel pohledu pak byl dán tím, že jsem při přípravných pracích přišel na člověka, o kterém se vlastně nesmělo vědět. Ten Lidice přežil, protože předtím se dopustil zabití svého syna. Došlo k tomu téměř nešťastnou náhodou, nicméně si to musel odsedět. A tak vlastně té hrůze ušel. A když ho pak propustili z vězení, tak přišel na to, že ztratil nejen rodinu, ale i domov. A ztratil i vlastní budoucnost."

Vy se k tomuto příběhu opakovaně vracíte už téměř půl století. Jakou měl vlastně scénář chystaného filmu genezi?

"Ten scénář vznikl vlastně z knihy, kterou jsem publikoval. Všimla si jí anglická produkce, dali mi smlouvu na scénář a já jsem ho napsal. Jenomže pak se stalo, že ta produkce se položila. Tak jsem dal ten scénář do soutěže Český lev a on tam dostal první cenu. A chopila se toho česká produkce a chopila se toho žena - Alice Nellis. Na podzim by se mělo rozběhnout natáčení, ona vykonala obhlídky a začala obsazovat do rolí. A já se musím přiznat, že sám čekám s velikým napětím a samozřejmě i s nadějí, že tato zvláštní konstelace povede k něčemu, co snad bude objev. Premiéra má být na podzim příštího roku."