Limity těžby uhlí by měly na lomu Bílina padnout už letos

Lom Bílina, foto: cool3d, Wikimedia CC BY 3.0

Limity těžby uhlí by se měly už letos prolomit na lomu Bílina. Navrhuje to ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj je to nutné kvůli potřebám českého teplárenství. Další těžba neohrozí okolní obce a uhlí půjde hlavně do tepláren.

Limity těžby uhlí na lomu Bílina,  zdroj: archiv Úřadu vlády ČR,  Public Domain
Limity těžby uhlí by se měly už letos prolomit na lomu Bílina. Navrhuje to ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj je to nutné kvůli potřebám českého teplárenství. Další těžba neohrozí okolní obce a uhlí půjde hlavně do tepláren.

"Bez prolomení limitů na dole Bílina nebude zajištěno zásobování veřejných tepláren a tepla pro domácnosti bez navýšení cen. Dokonce i v případě, že bude prolomeno pouze na Bílině, tak to znamená určitý zásah. Stát bude muset podmínit těžbu za limity tím, že uhlí bude dodáváno přednostně do tepláren."

Rozhodnutí u lomu ČSA chce ministr odložit o pět let

Lom ČSA | Foto: Jirka Dl,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0
U druhého lomu ČSA chce ministr rozhodnutí o prolomení limitů odložit do roku 2020. Nové studie totiž ukázaly, že tento lom může fungovat až do roku 2025. Obec Horní Jiřetín by se tak podle ministra zatím nebourala.

Právě limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručující městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Rozhodla tak vláda v roce 1991.

Vliv na limity bude mít i prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Mládek uvedl, že podle jeho informací není Státní úřad pro jadernou bezpečnost připraven prodloužit fungování jaderných bloků v Dukovanech o 20, ale jen o deset let. Může se stát, že mezi lety 2025 až 2035 nebude k dispozici výkon stávajících Dukovan a nové bloky ještě nebudou v provozu.

Starosta a ekologové s odkládáním rozhodnutí nesouhlasí

Vladimír Buřt,  foto: Jirka Dl,  CC BY-SA 2.0
Úplné prolomení limitů na dole ČSA by znamenalo zbourání Horního Jiřetína a Černic. Pětiletý odklad rozhodnutí je podle starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (Strana zelených) polovičaté řešení, které nechává lidi pět let v obrovské nejistotě.

"To oddálení je velmi špatné. Bylo by to prodloužení odbobí nejistoty, období, které dává šanci dalším spekulantům, kteří nám tady velmi citelně zhoršují život už dnes."

Odklad kritizují i ekologické organizace.

"Odkládat rozhodnutí o pět let nedává žádný smysl. Je to velmi kruté vůči desítkám tisíc obyvatel severních Čech. Jak k lidem v ohrožených obcích, v Horním Jiřetíně i v Litvínově, tak vůči horníkům, kteří dalších pět let nebudou vědět, jestli o práci přijdou nebo nepřijdou. Já si myslím, že není žádný důvod rozhodnutí odkládat. Doufám, že vláda návrh pana ministra nepřijme, a že limity na dole ČSA potvrdí,"řekl Jan Rovenský z hnutí Greenpeace.

Horní Jiřetín,  foto: Archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
Vláda v současnosti řeší, k jaké ze čtyř variant ohledně těžby uhlí na severu Čech se přikloní. Pomoci mají studie zadané ministerstvem průmyslu. Zatímco dříve se ministr Jan Mládek přikláněl k variantě demolice asi 170 domů v Horním Jiřetíně, nyní se přímo nevyjádřil.

Nejdřív chce mluvit s tripartitou, tedy vládou, odbory a zaměstnavateli. Tripartita zasedá na konci července. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se kloní k variantě, která nebude znamenat bourání lidských obydlí. Naopak těžaři jsou pro úplné prolomení limitů, argumentují zejména nezaměstnaností.

Napětí panuje mezi horníky i obyvateli ohrožených vesnic

Věra Urbánková,  foto: Česká televize
Jaké panuje v oblasti napětí, ukázalo začátkem roku setkání obyvatel ohrožených vesnic.

"Já už jsem byla vystěhovaná ze dvou vesnic. První byla Hrdlovka, druhá Jenišův Újezd. V sedmdesáti letech se mám zase někam stěhovat? Co s námi bude?"

Tak komentovala možné prolomení limitů těžby hnědého uhlí Věra Urbánková. V Horním Jiřetíně žije 30 let.

Svůj názor vyjádřili také horníci z lomu Československé armády. A to na demonstraci v Praze před budovou ministerstva průmyslu a obchodu. Přijel i ostravský odborář Petr z dolu Paskov. Podle něj by se situace v severních Čechách mohla podobat té na Ostravsku: "Proto jsme tady, aby aspoň tam k tomu nedošlo."

Jan Mládek,  foto: Filip Jandourek,  archiv Českého rozhlasu
V Ústeckém kraji na severu Čech je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Podle zprávy poradenské firmy PricewaterhouseCoopers, kterou citoval ministr, přímo v ČSA pracuje 1941 lidí, pak jsou ještě dodavatelské firmy závislé na těžbě. Při uzavření dolu ČSA by o práci přišlo podle odhadu asi 3400 až 4800 lidí. Na Bílině by to bylo 5250 a 7500. Ministr Mládek krajským zastupitelům sdělil, že z dostupných materiálů vyplývá, že je více zásob uhlí i v rámci současných limitů.

10
50.548780800000
13.773937230000
default
50.548780800000
13.773937230000