Literární Cena Jaroslava Seiferta

Miloslav Topinka, foto: ČTK

Letošním laureátem prestižní literární Ceny Jaroslava Seiferta, udělované od roku 1986 z iniciativy profesora Františka Janoucha Nadací Charty 77 za vynikající beletristické dílo vydané v posledních třech letech, se stal básník Miloslav Topinka - za knihu poezie s kosmologickou a existenciální tématikou "Trhlina". Po slavnostním ceremoniálu na půdě Senátu Parlamentu České republiky s ním hovořila Evelina Himalová.

Miloslav Topinka,  foto: ČTK
O tom, že cenou, pojmenovanou podle jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta, bude poctěn právě Miloslav Topinka, rozhodla nezávislá desetičlenná porota pod vedením Karla Šiktance. Její člen, literární historik a kritik Jiří Brabec v laudatiu připomněl i další významná díla letos osmapadesátiletého básníka a esejisty, například jeho básnickou sbírku "Utopír", kterou vydal v roce 1969, nebo "Krysí hnízdo", jejíž náklad byl dva roky nato zničen a mohla vyjít až o dvacet let později, či biografii francouzského básníka Jeana- Arthura Rimbauda "Vedle mne jste všichni jenom básníci", kterou Topinka publikoval roku 1994. Součástí ocenění, spojeného s finanční odměnou, která díky sponzorství Knižního klubu činí čtvrt miliónu korun, je mramorová kostka - symbol Nadace Charty 77 a diplom. K tomu letošní laureát obdržel i rozměrnou grafiku od akademického malíře Emanuela Ranného. Jak tuto poctu prožívá, na to jsem se ho zeptala...

"Mám samozřejmě velkou radost. Je dobré, že ta cena se jmenuje po Seifertovi. Právě si vzpomínám, myslím, Jiří Kolář mi to říkal, že to je jeden z mála, z těch několika básníků, kteří drží tenhle svět pohromadě."

K názvu i obsahu své básnické sbírky pro Radio Praha Miloslav Topinka uvedl...

"Svět je vlastně samá trhlina. Trhlina v prostoru. Trhlina v těle. Takže je to i milostná poezie, když to tak mohu říci, a trhlina v řeči. Myslím, že jsou tam trhliny v zemské kůře. Jsou to vlastně samé extrémy. Je to taková iniciační cesta extrémy. Ten text se chvílemi noří do moře, odtud se dostává na vrcholky těch nejstrmějších hor, propadá se černou dírou, měří prázdno, dostává se do pouště... Ono je těch trhlin spousta, a mohou být i naruby. Vemte si například, že ostrovy jsou vlastně trhliny v hladině. Řeč je trhlina v tichu. Zkrátka trhlina je ve všem. To je asi to podstatné,"

...uvedl letošní nositel prestižní Ceny Jaroslava Seiferta Miloslav Topinka. Dodejme, že historicky prvním laureátem se v roce 1986 stal Dominik Tatarka. Následovali Ludvík Vaculík, Ivan Diviš, Karel Šiktanc, Emil Juliš, Jiří Kolář, Josef Hiršal a Ivan Wernisch, v roce 1993 Bohumil Hrabal, a dále pak Milan Kundera, Antonín Brousek a Petr Kabeš, Jiřina Hauková a Zbyněk Hejda, Karel Milota, Věra Linhartová, Jiří Kratochvil, Pavel Šrut, Zdeněk Rotrekl, a loni Jiří Gruša.