Lyžaři se chystají na silvestrovský sjezd nejprudší české sjezdovky

Silvestrovský sjezd, foto: Archiv Ski areálu Špičák

Horská služba Šumava chystá na Silvestra tradiční sjezd nejprudší české sjezdovky Šance u Železné Rudy. Sjezd má už šedesátiletou tradici a lyžaři sjíždí se zapálenými pochodněmi.

Michal Janďura, foto: Archiv QAP Production
Je to velká atrakce pro návštěvníky hor, které předchází celodenní akce horské služby včetně silvestrovského výstupu na vrchol Boubín. My jsme zavolali náčelníkovi Horské služby Šumava Michalu Janďurovi.

Dobrý den, kde jsem vás právě zastihla? Jste určitě na horách.

"Teď jsem momentálně na sjezdovce na Pancíři, ve službě."

Na horách budete také o Silvestru. Horská služba pořádá zajímavou akci, sjezd nejprudší českou sjezdovkou na Špičáku. Jak dlouho tahle tradice trvá a jak vznikla?

Silvestrovský sjezd, foto: Archiv Ski areálu Špičák
"Tradice trvá od roku 1948, kdy byla založena Horská služba na Šumavě. Strůjci tohoto silvestrovského sjezdu jsou zakladatel Horské služby Šumava Antonín Říha a ještě dnes žijící Jiří Bárta. Od roku 1948 se tak sjíždí z vrcholu Špičáku dolů do údolí. Tehdy nebyl Špičák tak zalesněný jako v dnešní době. Jezdilo se až do roku 1951, kdy nám bohužel Železnou Rudu uzavřeli. Byla za železným zátarasem a do Železné Rudy se dostali jen prověření lidé na propustku nebo starousedlíci. Takže od roku 1951 do roku 1957 byl tento sjezd přerušen. Pak se v té tradici pokračovalo. Každoročně se v 17 hodin sejde třicet či čtyřicet členů Horské služby a šumavských lyžařů. Jsou to především zástupci oddílů, kteří tady trénují. V půl šesté sjíždí za zvuku večerky a trubky směrem na dojezd Šancí, kde se všichni seřadí, zapálí se Nový rok 2012, zapálí se vatra a všichni si popřejí. Je tam i vzpomínkové setkání lidí, kteří se na horách znají - lyžaři, vlekaři a milovníci Šumavy."

Foto: Youtube
Vy jezdíte také s pochodněmi, to musí být úžasný pohled.

"Ano, samozřejmě. Jezdil jsem to už jako malý chlapec, když jsem závodil za sportovní areál Špičák. Většinou jedou za oddíl tři či čtyři lidi. Především pro ty mladší závodníky to byl velký zážitek. Je to čest sjíždět nejprudší sjezdovku v ČR."

Jaký je sklon té sjezdovky?

"Sklon se pohybuje zhruba do 50 stupňů. Ten nejprudší buben je řádově 200 metrů. Každý se snaží, aby neupadl. Ten, kdo upadne, musí zhasit pochodeň, pak platí flašku a je to pro něj obrovská ostuda, že nedojel až dolů."

Stalo se vám to někdy?

Foto: Youtube
"Musím to zaklepat, zatím se mi to nikdy nestalo. Každý ten silvestrovský sjezd je jiný. Někdy je dostatek sněhu, ale byla léta, kdy se to dokonce pouze běželo, protože sníh nebyl. Byla léta, kdy se ze Šancí stala ledová hora a my jsme tam dva dny před tím odnosili asi sto kilo soli, abychom si vysypali sjízdnou trasu. Jeden ročník se část jela lesem, protože sněhu nebyl dostatek. Vždycky je ten silvestrovský sjezd každý rok jiný, ale myslím, že pokaždé je krásný."

Jak to vypadá letos, máte sníh?

Foto: Youtube
"Sněhu je dostatek, teď je prognóza taková, že by mělo sněžit. Tady už se zatahuje."

Budou tam také jiní sportovci než lyžaři?

"Jezdí lyžařské oddíly. Letos jako tvář sportovního areálu Špičák jede Ladislav Křížek, jinak jezdí i ostatní lidé, kteří tu žijí a pracují, jako třeba správce Lesů ČR, syn zakladatele Horské služby Pavel Bárta. Sto procent se rekrutuje ze šumavských lyžařů tady z místa."

U telefonu Radia Praha byl Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. A my držíme lyžarům palce, ať při sjezdu žádný neupadne.