"Malá, profesionální armáda, to je můj cíl,"říká nový ministr obrany Karel Kühnl

Prezident Václav Klaus (vlevo) s novým ministrem obrany Karlem Kühnlem, foto: ČTK

Nová vláda příliš mnoho nových tváří nepřinesla. Z osmnácti křesel šest obsadí nováčci. Přitom jen těžko se může mluvit o nováčcích v politice. Tak například nový ministr obrany Karel Kühnl, bývalý velvyslanec Londýně, působil v Tošovského vládě jako ministr průmyslu a obchodu. Bývalý člen ODS. Do vlády ho delegovala jeho nynější strana US-DEU. Jako každý nový ministr obrany nastupuje do resortu s určitou představou o jeho fungování a o fungování armády. Jaká je ta Vaše?

Prezident Václav Klaus  (vlevo) s novým ministrem obrany Karlem Kühnlem,  foto: ČTK
"Přicházím na ministerstvo, které má zaběhnutou vlastní štábní kulturu, a to je dobře, i když v tom mohou být i skryté nevýhody určitých rutinních postupů. Byl jsem jedním z těch, kteří prosazovali přeměnu armády v pružnou, mobilní a profesionální armádu. To je, a i u mě zůstane, hlavní prioritou. Koncepce hotová je, i když ne v každém detailu. Na mně je dopracování těchto detailů. Koncepce obsahuje i prvek projektového finančního plánování, tzn. zavedení mechanismů, které budou schopny přesně určit, jaký efekt to které opatření má. Domnívám se, že s danými finančními prostředky je možné dosáhnout cílů, které v současné době armáda má."

V čem chcete navazovat na Vašeho předchůdce a co chcete měnit?

"V koncepci armády, její přeměny v profesionální, mnohem menší a schopnou plnit naše závazky, budu navazovat na všechny své předchůdce. Nedomnívám se, že je správné, aby ministr, který ještě nepoznal zblízka personální, organizační a finanční fungování svého budoucího resortu, do něj přicházel s představou nějaké revoluce. Snad jen budu klást o odstín větší důraz na to, čemu se v ústavní teorii říká civilní kontrola ozbrojených sil."

Nová vláda,  foto: ČTK
Co si pod tím máme představit konkrétně?

"To není jen o tom, že pokud byl někdo generálem nebo vysokým důstojníkem, diskvalifikuje ho to pro vysoký post na ministerstvu. Tito lidé jsou odborníci a dokáží rozlišit mezi tím, že byli aktivními vojáky a nyní jsou vysokými úředníky. Je to hlavně o tom, že řízení celé obrany není jen věcí ministerstva obrany. Je to civilní podřízenost ozbrojených složek takovým orgánům, jako je například Bezpečnostní rada státu a především prezident republiky."

A právě prezidentu republiky jste v úterý řekl, že s ním chcete více konzultovat bezpečnostní politiku...

"Já jsem neřekl více. Řekl jsem, že s ním chci konzultovat. Nevím, do jaké míry byla tato problematika pro všechny strany dostatečně konzultována. Nechci hodnotit, jestli málo nebo hodně. Já se domnívám, že právě ministerstvo obrany je nejvíce spojeno s prezidentem republiky, který je z ústa vy vrchním velitelem armády. K žádnému jinému ministerstvu prezident tak jmenovitý, ústavní vztah nemá. Spolupráce mezi těmito dvěma institucemi by měla být úzká. Jsem nejen připraven konzultovat s prezidentem, ale přímo aktivně se o to snažím."