Mathilde Nostitzová zve na koncert pro Mathildu

Mathilda Nostitzová přebírá ocenění Významná česká žena ve světě

Hraběnka Mathilde Nostitzová se vrátila do Prahy v roce 1990. Od té doby pracuje ve prospěch nevidomých a slabozrakých, v současné době jako patronka nadačního fondu Mathilda. V úterý 9. dubna 2013 v 19 hodin pořádá fond ve Stavovském divadle koncert pro Mathildu, jehož výtěžek půjde na projekty pro lidi s vadou zraku.

Mathilde Nostitzová se narodila v roce 1936 na zámku v Plané u Mariánských Lázní. V roce 1948 odtud musela s rodinou odejít do zahraničí. Později pracovala v Německu jako novinářka. V roce 1970 se provdala za italského diplomata, s kterým pak procestovala řadu zemí. Proto jsme se jí v úvodu rozhovoru zeptali, kde ji zastihl 17. listopad 1989?

Listopad 1989 mě zastihl na ostrově Saipan v Tichomoří. Dokonce tam žil jeden Čech, který se o mně dozvěděl a v době sametové revoluce jsme se sešli. Hrál na piáno českou hymnu, celou noc jsme plakali. A pak povídám, je čas jet domů. Do Čech jsem dorazila v roce 1990. Jela jsem autem z Říma. Na hranici mě zastavil pohraničník, kterému jsem dala pas. Dlouho si mě prohlížel. Byla jsem z toho dost nervózní. Nakonec povídá: Vítejte doma. Musela jsem si hned dát cigaretu. Nejdřív jsem jela na pouť do Plané u Mariánských Lázní, odkud pocházím. Je tam takový malý kostel, poutní místo. Na tamním hřbitově leží můj pradědeček a prababička. Od té doby pendluju mezi Itálií a Prahou. Můj manžel pracoval jako velvyslanec, tak jsem na cestování zvyklá.

Jak začala vaše práce ve prospěch nevidomých?

V Praze jsem jednou navštívila jsem koncert, na kterém vystupoval houslista Josef Suk a vynikající violoncellistka Michaela Fukačová. Výtěžek šel ve prospěch nevidomých. Začala jsem se s nimi bavit a oni se ptali, jestli by nešlo takové koncerty pořádat dál. A tak jsme od roku 1992 začali dělat koncerty ve Španělském sále na Pražském hradě. Dlouhou dobu jsme spolupracovali se Sjednocenou organizací slabozrakých a nevidomých SONS, ale nakonec jsme se osamostatnili a v roce 2008 založili Nadační fond Mathilda. Stala jsem se jeho patronkou.

Můžete nám přiblížit cíle vašeho fondu?

Sháníme peníze, pomocí kterých pak financujeme různé aktivity nebo projekty pro nevidomé. Pro hudebníky nakupujeme hudební nástroje, financujeme výcvik vodících psů, letos organizujeme mezinárodní turnaj pro nevidomé v bowlingu, na internetu provozujeme digitální knihovnu. A potom přispíváme na Tyfloservis, který považuju vůbec za nejdůležitější, protože učí zrakově postižené znovu samostatně žít. Například teď máme dvě kuchyně, jednu tady v Praze a jednu v Karlových Varech. V nich se učí nevidomí vařit a fungovat. Takových kuchyní bychom potřebovali deset.

Jakým způsobem získáváte finance?

Máme stálý okruh sponzorů a donátorů, používáme dárcovské SMS. Kdyby nám chtěl někdo věnovat třicet korun, stačí poslat SMS zprávu ve tvaru DMS OKO na číslo 87 777. Jsou i jiné způsoby, jak nás podpořit, podrobnosti jsou na webu www.mathilda.cz. Kromě toho každý rok vydáváme a prodáváme kalendář, do kterého se nechávají nafotit různé osobnosti. A letos budeme třetím rokem pořádat koncert pro Mathildu, jehož výnos půjde na další projekty.

Kdy se koncert pro Mathildu koná a komu je určen?

Koncert se koná v úterý 9. dubna 2013 v 19 hodin ve Stavovském divadle. Mí předkové postavili Stavovské divadlo a tak jsem si řekla, že by mi ho také mohli jednou za rok půjčit. Všechny bych chtěla do Stavovského divadla pozvat. Program bude bohatý: nejdřív zazpívá sbor nevidomých, dále vystoupí klavíristka Ráchel Staničková, pak zahraje flétnové duo z Anglie, znovu klavír v podání Adély Donovalové a na závěr vystoupí Eva Urbanová. Myslím, že to bude velmi pěkné. Koncert bude uvádět Martina Kociánová. Záštitu nad ním převzali Karel Schwarzenberg a kardinál Miloslav Vlk. Vstupenky se prodávají ve Stavovském divadle nebo v obvyklých předprodejích. Víte, koncert není jen fundraisingová akce. Pomocí něj chceme s naší činností seznámit nejširší veřejnost a ukázat, že mezi nevidomými jsou kvalitní umělci, kteří dokáží obohatit i zdravého člověka.

Děkuji za rozhovor.