Mensa ČR chystá Logickou olympiádu a hry pro děti z mateřských škol

Umíte si poradit s doplňováním chybějících obrázků a jinými logickými úlohami? Pokud byste přitom v mezinárodně schváleném testu inteligence dosáhli IQ nejméně 130, patříte mezi pouhá dvě procenta populace a můžete se stát členem Mensy. Česká pobočka Mensy právě teď zveřejnila své nejbližší plány. Podrobněji Milena Štráfeldová.

První Mensa, sdružující lidi s mimořádně vysokou inteligencí, byla založena příznačně v anglickém Oxfordu, už v roce 1946. Dnes má Mensa International okolo sta tisíc členů ve více sto zemích světa. Od r. 1991 je registrována i v Česku:

"Je to velká platforma. Někdo si v ní najde volnočasové aktivity, někdo si najde rozšiřování obzorů, exkurze, přednášky. A druhá, významnější část je právě péče o nadané děti,"

vysvětluje předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein. Svým členům Mensa v r. 2009 nabízí nejrůznější soutěže, kvízy a hry rozvíjející inteligenci, ale také letní tábory, sportovní utkání nebo výlet do Oxfordu a návštěvu mezinárodního centra pro výzkum částic CERN v Ženevě. Jedním z hlavních úkolů Mensy je vyhledávat mimořádně inteligentní děti. K tomu letos napomůže už 2. ročník Logické olympiády. Ta je určena všem žákům 1. stupně základních škol a studentům středních škol v celé republice, bez ohledu na jejich školní znalosti. Finále proběhne i v tomto roce v Poslanecké sněmovně, na hlasovacích zařízeních, která používají naši zákonodárci. S tím Mense pomáhá další její člen, předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř:

"Bylo poměrně náročné přesvědčit jak vedení sněmovny, tak IT oddělení o využití techniky v jednacím sále. Nikdo ale nezpochybnil ani jednou své hlasování a bylo vidět, že si toho děti velmi cení a že to pro ně byl jistý svátek. A určitě hlasovaly zodpovědněji než řada kolegů."

Až dosud se Mensa v ČR soustředila na starší děti a mládež, je například zřizovatelem pražského osmiletého gymnázia Buďánka. Nyní se ale chce věnovat i dětem předškolního věku. Už od dubna 2009 probíhá na několika mateřských školkách v Praze, Brně a Prostějově pilotní projekt, který má formou her pomoci dětem v rozvíjení jejich inteligence. Jitka Fojtíková z mensovní komise pro nadané děti zdůrazňuje, že tento projekt je určen všem dětem, nikoliv jen těm s mimořádně vysokým IQ:

"Ve školkách půjde především o motorická cvičení, která jsou zaměřená na koordinaci těla. Jsou tam cvičení na akomodaci oční čočky, která využívají především úplně běžných míčových her. Pak tam jsou cvičení na abstraktní myšlení, už s tříletými dětmi se dělají různé hádanky, zapojují se tam abstraktní symboly, vlajky států, značky aut a podobně."

Mensa chystá i celostátní konferenci, kde se budou odborníci radit o tom, jak o mimořádně inteligentní děti pečovat. Konference proběhne koncem listopadu v Praze a představí se tu například individuální výukové plány nebo nové didaktické pomůcky.

A pokud byste chtěli zjistit, jak na tom jste podle certifikovaných mensovních testů inteligence, klikněte si testovani.mensa.cz. Dozvíte se to za půl hodiny.