MfD: Energetický regulační úřad se chystá snížit výkupní cenu solární elektřiny

Firmy se bojí, že je položí očekávané zdražení elektrické energie. Podle propočtu společnosti ČEZ se může příští rok zdražit elektřina domácnostem a malým firmám o 18 procent a velkým podnikům o 27 procent. A v roce 2012 má zdražování pokračovat. Přitom k solárnímu boomu nemuselo vůbec dojít, kdyby poslanci už minulý rok schválili, že regulační úřad může v případě nutnosti výrazně seškrtat výkupní cenu "slunečního" proudu, píše Mladá fronta Dnes (MfD).

Podle deníku vyroste letos v Česku nejvíce slunečních elektráren v historii a na konci roku budou mít celkový výkon jako celý Temelín. Stát jim zaručil atraktivní výkupy na dalších dvacet let, výkupní ceny se však promítají do cen pro zákazníky. U průměrné kanceláře nebo obchodu tak vzroste účet za elektřinu jen kvůli obnovitelným zdrojům energie zhruba o 13.000 korun ročně. "Ale to nebude všechno. Nelze totiž vyloučit ani zvyšování velkoobchodní ceny elektrické energie na burzách. Výsledné ceny elektrické energie tak mohou během příštích dvou let vyrůst až o 40 procent," píše MfD. Premiér Nečas slibuje, že se jeho kabinet bude problémem zabývat. Zároveň však upozorňuje, že nynější legislativa toho vládě příliš mnoho neumožňuje, dodává list.

Podle ředitele obchodu ČEZ Alana Svobody teď největší plochu slunečních elektráren v Česku ovládají zahraniční investiční fondy. Vnímají je jako šanci na velmi dobré zisky. Jsou velmi flexibilní a každý rok se soustředí na jiný trh. "Vždy se najde nějaká země, která to neuhlídá a trh se rozjede. Jako v Česku," řekl MfD Svoboda. Energetický regulační úřad (ERÚ), který výši příspěvku na obnovitelné zdroje stanovuje, zatím odmítá komentovat příplatek za "zelenou" energii pro příští rok.