Michael Rittstein (75) si nadělil k narozeninách Nohy na stole
Pojmenoval tak ale svou výstavu v pražském Museu Kampa. Dílo klasika české expresivní malby, originálního umělce, milovníka rockové hudby, koček a provokatéra se těší velkému zájmu návštěvníků.
Velkoplošná plátna plná zářivých barev, která jsou „sociálním dramatem i groteskní bajkou z českého venkova“, jak píše kurátor Petr Mach v katalogu k aktuální výstavě Nohy na stole. Jedním z témat někdejšího profesora pražské Akademie výtvarných umění je polemika s korektností. "Nemohl jsem si to odpustit, nabízelo se to," okomentoval během vernisáže Michal Rittstein obraz, na němž nahá žena leze po čtyřech do kurníku. Na jiném stojí žena uprostřed rojení světlušek a stejně jako hmyzím samcům a samičkám i její obnažené pozadí svítí. "Snad si to můžu dovolit, já si ve svém životě žen vážím," říká Rittstein.
Klasik české expresívní malby
Na Akademii výtvarných umění nastoupil Michael Rittstein před neuvěřitelnými šestapadesáti lety, v roce 1968. Diplomovou prací o zemědělství absolvoval o šest let později, ale protože nikdy nepatřil k malířům podporujícím komunistický režim, výrazněji vystavovat začal až po listopadu 1989. Na AVU se vrátil už jako zavedený tvůrce, člen generačního seskupení 12/15 v roce 2001 a dlouhých sedmnáct let vedl mistrovský ateliér malby. Poté se emeritní profesor vrátil se do kraje svých prarodičů do Brnířova na Domažlicku, do rodné Prahy jezdí už jen výjimečně. Tomu odpovídají i témata obrazů z poslední doby tak, jak je nabízí život na venkově.
Nohy na stole
Po retrospektivních výstavách v Jízdárně Pražského hradu a pro Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově je tato výstava třetím unikátním výběrem z malířova díla. Většina obrazů zde má výstavní premiéru, některá se po desítkách let vrátila ze zahraničních kolekcí. Představuje výrazně venkovskou, především zemědělskou tematikou s tradiční dávkou humoru, nadsázky, absurdity. V Muzeu Kampa je výstava nazvaná „Nohy na stole“ k vidění do 10. března.
Michael Rittstein (narozen 17.9.1949) patří k nejvýznamnějším představitelům expresivní figurální malby. V letech 1964 až 1968 studoval na Vyšší odborné škole Václava Hollara a v letech 1968 až 1974 na Akademii výtvarných umění v Praze. První samostatnou výstavu měl v roce 1976. Jeho díla jsou zastoupena nejen doma v Národní galerii, Galerii hl. města Prahy či v Českém muzeu výtvarných umění v Praze, ale také v zahraničí v Centre G. Pompidou v Paříži, v bratislavském Danubiana Meulensteen Art Museu, ve vídeňském Albertinu a v mnoha soukromých sbírkách v Česku, Evropě, USA a Austrálii.
Související
-
10 nejznámějších českých malířů
Jejich malby zdobí foyer Národního divadla, Obecní dům nebo Pražský orloj. V cyklu RPI představujeme umělce, kterým se podařilo uspět ve světovém měřítku.