Mikropovídky Ondřeje Tučka ze sbírky Kachnička

kachnicka.jpg
0:00
/
0:00

Jednoměsíční magazín Literární naslouchátko knižní představuje debut fotografa, výtvarníka, divadelníka filmaře a v tomto případě autora prozaických miniatur Ondřeje Tučka. Jeho kniha vyšla v nakladatelství Dobrý důvod v Písku, jmenuje se Kachnička a autor úvodem vysvětluje, proč zvolil tento název:

"V roce 1980 se rozvodnila Berounka. Když jsme kráčeli po mostě na zadnotřebaňské nádraží, zahlédl jsem v kalných vlnách kromě psí boudy, utržené loďky a popelnice také žlutou gumovou kachničku. Tuhle knížku jsem napsal pro ni."

Ondřej Tuček se amatérsky věnuje filmu, divadlu, ale nejvýrazněji se dosud projevuje jako výtvarník. Sbírá odpadky. Bez úprav je instaluje jako výtvarné objekty Mezi jeho umělecké předky patří avantgardní radikálové typu Marcela Duchampa. Tuček si všímá drobných reálných detailů kolem sebe, nalézá v nich nevšední krásu, vtip a poezii. V posledních letech je také fotografuje. (Podrobnosti o jeho tvorbě lze nalézt na internetových stránkách www.otukan.cz) Ze stejné pozornosti k okolnímu světu a z víry v jeho skrytou - mimo lidský řád poukazující - krásu vyrůstá i jeho literární činnost. Kdo ho zná blíže, ví, že už dobrých 15 let píše mikropovídky. Vystupuje s nimi na autorských čteních, publikuje je časopisecky. Nyní konečně vycházejí pohromadě knižně.

Přestože měla nelehký osud a léta trávila marným čekáním v nakladatelských plánech, nakonec spatřila světlo světa: letos v píseckém nakladatelství Dobrý důvod. Čtou z ní herci Marcela Máchová, Martin Sedláček a Josef Rosen. Hudbu jsme vybírali z nové desky skupiny Hm..., která se už skoro 10 let věnuje zhudebňování českých moderních básníků.

Uslyšíte povídky Najman, Herec Jindřich Albrecht, Snížek, Ticho, Amerika, Otec, Poštolka a vrabec, Linkoln, Bonifác, Třeba spása.