Miloslava Vašíčková vytvořila keramický betlém v demižonu

Foto: ČTK

Do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit přibyl originální exponát. A protože jsme v době adventu, už možná tušíte, že to bude další netradiční betlém. Jedná se o keramický betlém umístěný do padesátilitrového demižonu.

Miloslava Vašíčková, foto: ČTK
Pochází z dílny výtvarnice Miloslavy Vašíčkové z Třeštiny u Mohelnice. Betlému dominuje kostel z vesničky Police, kde se autorka narodila. Nechybí ani kostel z Třeštiny, zámek v Úsově nebo kaplička. Jsou tam i zajímavé postavičky, říká Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den.

Miloslava Vašíčková, foto: ČTK
"Je tam 51 postaviček. Nechybí samozřejmě tradiční Svatá rodina, ale ostatní postavy mají vztah právě k autorce a rekordmance. Umístila tam figurku svého vlastního dědečka, svých rodičů, syna i čtyř vnoučat. Dokonce je tam v takové sluji keramická dílna, která má znázorňovat právě její dílničku, kde tento betlém vznikl. Paní Vašíčková věnovala zhotovení betlému plných 1000 hodin čistého času své práce. Betlém je zhotoven pouze ze tří dílců. Vzhledem k tomu, že je tak veliký, tak se potom v peci velice špatně vypaluje. Pětkrát za sebou se to nepodařilo. Jinými slovy ten betlém vždycky prasknul, až na pošesté to bylo tak, jak očekávala. Nápad, který měla už před čtyřmi roky, mohl konečně nabýt té skutečné krásy. Na tomto betlému pracovala od března až do poloviny prosince tohoto roku."

Do betlému se vešla i smečka psů rasy čivava, o kterou autorka pečuje, a další zvířátka. Osvětlení celého díla je pak v hrdle demižonu. Dostat do něj betlém nebylo jednoduché. Prvním úkolem bylo demižon rozříznout a tady pomohli skláři.

Majitelé agentury Dobrý den Luboš Rafaj (vlevo) a Miroslav Marek, foto: ČTK
Z betlémů paní Vašíčkové se těší lidé nejenom v Česku, ale také ve Švýcarsku nebo Norsku.

"Ona s tímto materiálem a tématikou betlému už pracuje skoro 20 let. Podobně velké betlémy má na svém kontě už čtyři. Nicméně těch dalších, řeknu obyčejnějších, i když také velice krásných, už skoro 2000."

Jak dodal Miroslav Marek, keramický betlém ve skleněném demižonu přibude mezi vánoční kuriozity v České databance rekordů a kuriozit. Zařadí se vedle největšího betlému, který vyřezal Jiří Halouzka z Jiříkova. Například sv. Josef tu měří dva metry. Naopak nejmenší betlém z perníku vyrobila Jarmila Brhlíková z Teplic a umístila ho do skořápek pistácií. To Ladislav Fejfar z Nové Paky zase vytvořil první mluvící betlém v Česku.