Ministerstvo povolilo pěti firmám sázky přes internet

Ministerstvo financí povolilo pěti českým firmám provozování internetových kurzových sázek. Reagovalo tak na situaci, kdy se sázkové hry na internetu běžně provozují, zatímco domácí firmy povolení neměly. Budou však podléhat regulaci a odvádět správní poplatky.

Po letech marného snažení sázkových kanceláří povolilo ministerstvo financí sázky přes internet - zatím pěti firmám. Stát tak vyřešil dlouholetou patovou situaci, kdy internetové sázení v Česku nabízely pouze zahraniční společnosti. Měly licenci ve svých zemích, v Česku neodváděly daně, ani peníze na dobročinné účely. Tuzemské kanceláře sázky na síti dosud nabídnout nemohly.

"Šlo o neudržitelnou situaci, kdy se poslední měsíce obrovským způsobem rozmohlo ilegální sázení, kdy čeští občané sázeli na internetu prostřednictvím zahraničních firem. Nemělo to povolení ministerstva financí, ale velmi těžko s tím šlo bojovat,"

uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle odhadů prosázejí Češi při kurzovém sázení na internetu u zahraničních firem tři až čtyři miliardy korun za rok. Stát tak přicházel o velké peníze:

"V řádu několika let jde patrně o miliardy, které stát ztratil na daních. Věříme, že tato cesta bude lepší a státní rozpočet z toho bude mít miliony, možná i miliardy."

České firmy přijaly loni sázky za 12 miliard. V případě zapojení internetu odhadují růst sázek o desítky procent. Společnosti budou podléhat regulaci podle herního zákona a odvádět poplatky. Část výtěžku navíc budou muset použít na veřejně prospěšné účely. Sázet budou moci jen dospělí, kteří se zaregistrují v kamenných pobočkách.

"Provozovatel by měl umožnit účast ve hře pouze těm osobám, u nichž si ověří jejich totožnost a skutečnost, že jsou starší 18 let."

Právě s registrací nesouhlasí zahraniční sázkové společnosti. Například bwin se domnívá, že jde o skrytou snahu vytlačit z trhu zahraniční konkurenci, která v Česku síť poboček nemá. Situace u zahraničních firem však zřejmě zůstane nezměněná - budou na internetu působit nadále a daně odvádět v zemi, kde mají licenci. A jak zareagovaly české firmy? Ty sázení na webu uvítaly a chtějí tuto formu sázení propagovat. Šéf společnosti Sazka před zahraničními firmami varuje, tvrdí, že je to pračka peněz, kam lidé posílají dobrovolně bankovní účty.

Někteří právníci namítají, že povolení internetových sázek je v rozporu s loterijním zákonem a že Kalousek našel právní kličku. Sázení "na dálku" povolil jako novou, v zákoně nepopsanou hru a tím internetové sázení zlegalizoval. Proti rozšíření sázek přes internet se vyslovili i Kalouskovi lidovci, nesouhlasí ani známý psychiatr Karel Nešpor. Podle něj je třeba hustou síť hazardu naopak podstatně redukovat.

Jak přistupují k sázení po internetu ostatní státy? Například Rakousko rozlišuje mezi hazardními hrami a sportovním sázením. Na hazardní hry si drží rakouský stát monopol. V Německu od ledna platí zákaz online her a sázení. Naopak v Británii je povoleno a od loňska regulováno. Také v Rusku je možné sázet po internetu. Ačkoliv sdružení sázkových kanceláří zákon online sázky nepovoluje, přesto je provozuje dobrá polovina sázkových kanceláří.