Ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům, jak se kvůli riziku koronaviru chovat u moře

Dubrovník v Chorvatsku, foto: Archiv Radia Praha Int.

Koronavirový semafor pro cestování Čechů do zahraničí se zatím měnit nebude. Českému rozhlasu to řekl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. Rezort ale podle něj vydal několik doporučení a připravil také rady pro Čechy, jak se chovat v přímorských letoviscích.

Vládní semafor je seznam „zemí bezpečných pro cestování“ rozdělený do tří kategorií (nízké, střední a vysoké riziko nákazy). Semafor spadá pod správu ministerstva zdravotnictví a je pravidelně aktualizován podle vývoje v jednotlivých státech.

S účinností od pondělí 10. srpna 2020 Rumunsko zůstává mimo seznam států s nízkým rizikem nákazy onemocnění covid-19. Španělsko zatím zůstává na seznamu států s nízkým rizikem, nicméně ministerstvo varuje před zvýšeným rizikem nákazy zejména v oblasti Barcelony a doporučuje do této oblasti cestovat jen v nezbytných případech.

Opatrní by čeští turisté měli být podle ministerstva zahraničí také v chorvatském Zadaru. Další významná lokální ohniska ze zvýšeným rizikem nákazy představují Bavorsko a Horní Slezsko.

Ministerstvo také vydalo rady, jak se chovat v přímořských letoviscích. Podle náměstka ministra Martina Smolka tak reaguje na rostoucí počet nakažených při hromadných akcích na některých chorvatských plážích. "Protože tam v poslední době došlo k relativně vysokému výskytu na párty, která se konala na chorvatském ostrově Pag. Vydáváme proto obecmá doporučení, jak se chovat v těchto destinacích a v těchto situacích."

Český epidemiolog Rastislav Maďar v pondělí na twitteru napsal, že Češi, kteří se vypravili do Zrče na ostrově Pag, kde se konají obrovské taneční party, se tam infikovali koronavirem a po návratu domů infikovali další lidi. "Pařit je zjevně nezbytně nutné i v době pandemie bez ohledu na zdravý rozum,“ napsal Maďar, který u Jadranu také trávil dovolenou. Podle něj nezáleží na tom, kam lidé na dovolenou jedou, ale jakým způsobem ji tráví.

Ministerstvo v doporučení mimo jiné nabádá české občany, aby se se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob ve vnitřních prostorách jako jsou bary, restaurace, noční podniky a podobně vyhýbali a raději zůstali na čerstvém vzduchu.