Ministerstvo životního prostředí představilo program Zelená úsporám

Zelená úsporám, tak se jmenuje program, který v úterý představil ministr životního prostředí Martin Bursík. Podle něj jde o největší ekologický dotační program v české historii. O co jde a komu je určen?

Program Zelená úsporám je zaměřen na podporu instalací pro vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie a také investic do energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách. Budou se tedy např. podporovat kvalitní zateplení domu či třeba náhrada neekologického vytápění za kotle na biomasu. Program by mohl pomoci okolo čtvrt milionu domácností. Peníze na projekt Zelená úsporám získala Česká republika prodejem volných emisních kreditů Japonsku. Ministr Bursík k programu řekl:

"Tenhle program by měl ušetřit zhruba milion tun uhlí, které se jinak spálí s veškerými emisemi nejen oxidu uhličitého, ale i jemného polétavého prachu, aromatických uhlovodíků atd. Uspoří se teplo, to je velmi podstatné a ten propočet ukazuje, že by domácnosti měly uspořit na vytápění tři miliardy korun ročně."

Do programu ministerstvo nakonec také zahrnulo i dotace na změnu vytápění panelových domů ne už ale na jejich zateplování, protože podobný program má ve své agendě ministerstvo pro místní rozvoj. Příjem žádostí o dotace bude zahájen na Den Země ve středu 22. dubna. Požádat o dotaci bude možné na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí nebo na pobočkách pověřených bank. Další postup resortu popsal náměstek ministra životního prostředí pro oblast ochrany klimatu a ovzduší Aleš Kuták.

"Po tom 22. dubnu bychom začali sbírat žádosti na krajských pobočkách fondu a zároveň bychom do měsíce měli vědět výsledky výběrového řízení na komerční banky, přes které ta podpora půjde z hlediska proplácení dotací."

Ředitel státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek uvedl, že prostředků na projekt je dost.

"Tento rok máme jistotu, že budeme mít k dispozici 10 miliard korun, celkově lze realisticky počítat až s 25 miliardami. Podotýkám, že prostředků na program je dost a není potřeba podléhat panice. To, kdy bude realizovat projekt záleží na tom, jaké má žadatel limity: kdy se mu to časově hodí, kdy na to bude mít prostředky a podobně."

Žádat o dotaci mohou vlastníci rodinných a bytových domů, bytová družstva, města a obce, podnikatelské subjekty atd.

Ministerstvo k programu zřídilo i speciální bezplatnou informační linku a internetové stránky.