Ministerstvo zlepšilo odhad růstu ekonomiky

Ministerstvo financí, foto: Šjů, CC BY-SA 3.0, Wikipedia

Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu ekonomiky. Z původních 3,1 desetina procenta zpřesnilo ministerstvo odhad na 4,1 procenta.

Ministerstvo financí, foto: Šjů, CC BY-SA 3.0, Wikipedia
Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu ekonomiky. Z původních 3,1 desetina procenta zpřesnilo ministerstvo odhad na 4,1 procenta. Vliv na to měla hlavně rostoucí spotřeba domácností, k příznivému vývoji přispěly taky vládní investice a investice firem. Na příští rok odhaduje resort růst 3,3 procenta.

Čeští podnikatelé uzavřeli v Rusku smlouvy za miliardy

Prezident Miloš Zeman odletěl v pondělí na pětidenní návštěvu Ruska. Doprovázela jej i početná delegace zástupců českých firem, kteří pak v Moskvě se svými ruskými partnery podepsali smlouvy a dohody za 19 miliard korun. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka jde o historický úspěch. V delegaci byli zástupci mnoha oborů české ekonomiky.

Dálniční známky budou stát příští rok stejně jako letos

Řidiči nebudou potřebovat dálniční známku na dalších více než 40 kilometrech českých dálnic. O změnách, které začnou platit příští rok, informovalo ministerstvo dopravy. Bez dálničních známek budou moct řidiči nově po dálnici D6 z Chebu do Karlových Varů, nebo po jihočeské D3 u Veselí nad Lužnicí. Cena dálničních známek se nezmění. Ministerstvo dopravy udělovalo výjimky pro jízdu bez dálničních známek v posledních letech opakovaně. Kamionů, které platí mýto, se výjimky netýkají.

Češi nakoupili knížky za téměř 8 miliard

Téměř 8 miliard korun utratili loni Češi za knížky. Odhaduje to Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Lidé tak dali za knížky o 300 milionů víc než v předchozím roce - a to i přes to, že podle svazu vyšlo nejméně titulů od roku 2006. Prodej elektronických knih rostl loni rychleji než prodej knih fyzických. Češi za e-knihy utratili celkem 118 milionů korun, meziročně to je o12 procent víc. Audioknihy zaznamenaly na trhu skoro čtyřicetiprocentní nárůst.

Foto: CC0 Pixabay

Internet v mobilu užívá polovina Čechů starších 16 let

Internet v mobilu letos využívá na 50 procent obyvatel České republiky starších 16 let. Před 5 lety se k internetu přes mobil připojovalo 13 procent lidí. Informoval o tom Český statistický úřad. Internet v mobilech využívají nejvíc mladí ve věku 16 až 24 let, kteří tvoří 87 procent uživatelů. Nejmenší skupinou jsou naopak lidé starší 65 let, těch je pouhých 6 procent.

Diecéze římskokatolické církve v Česku loni investovaly přes miliardu

Investice diecézí římskokatolické církve se loni v Česku meziročně zvýšily na víc než miliardu korun, tedy meziročně zhruba o pětinu. Oznámili to zástupci České biskupské konference. Katolická církev si chce investicemi zajistit soběstačnost v době, až na její činnost přestane přispívat stát. Ten jí bude v rámci církevních restitucí dávat peníze do roku 2030.

Češi jsou méně ochotní stěhovat se za prací

Ochota Čechů stěhovat se za zaměstnáním klesla. Kvůli práci by se ani přes zajímavější nabídku zaměstnání nebo lepší mzdové podmínky nestěhovalo 65 procent lidí, to je o devět procentních bodů více než před dvěma lety. Důvodem je dostatek pracovních míst. Vyplynulo to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Češi se podle předchozích výzkumů společnosti nebyli příliš ochotni stěhovat ani v době, kdy byla nezaměstnanost vysoká.

O absolventy z třeboňské rybářské školy je zájem i v zahraničí

Foto: CC0, Pixabay
Absolventi Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni nacházejí práci po celé Evropě. Škola má 260 žáků, nejvíc za posledních 12 let. ČTK to řekl vedoucí odborného výcviku Jan Mraček na veletrhu Vzdělání a řemeslo. Uplatnění najdou v Česku, velký zájem je o ně i v zahraničí, pracují ve Švýcarsku, Německu nebo Norsku.

Černý pátek opět přinesl slevy, nemusejí být ale vždy výhodné

I letos na tzv. Černý pátek spustila řada e-shopů i kamenných obchodů slevové akce, zapojili se také dopravci nebo mobilní operátoři. Podle obchodníků se vyrovnávají povánočním výprodejům. Odborníci ale upozorňují, že ne vždy musí být nákup v této akci výhodný. Ředitel Marketingového institutu Tomáš Poucha pro ČTK řekl, že obchodníci často využívají výprodeje na Černý pátek, jen aby se zbavili neatraktivního zboží.