Ministr Kavan se nesetkal s Jásirem Arafatem

Ariel Sharon a Jan Kavan, Foto: ČTK

Vlnu dohadů a spekulací, ale i rozpaků vyvolala cesta českého ministra zahraničí Jan Kavan po Blízkém východě. Ten se měl setkat s preniérem Arielem Šaronem a palestinským předákem Jásirem Arafatem. Byť byla schůzka dohodnuta dlouho dopředu, Kavan se s Arafatem nakonec nesešel. Více Vilém Faltýnek.

Setkání Kavan-Arafat bylo zrušeno doslova na poslední chvíli. Oficiální důvod byla zaneprázdněnost palestinského předáka. Pravým důvodem však byl zákaz premiéra Miloše Zemana. Ten na zasedání vlády uvedl, že by schůzka Kavan - Arafat nebyla vhodná. Ministr zahraničí přitom k palestinskému vůdci mířil především proto, aby odstranil následky Zemanovy nedávné cesty do Izraele, kdy premiér v rozhovorech pro místní média Arafata opakovaně přirovnal k Adolfu Hitlerovi a hovořil o odsunu Palestinců. Definitivní zákaz navštívit Arafata měl být Kavanovi odeslán v pátek večer nebo v sobotu ráno, tedy nejspíš až do Izraele kam cestoval Kavan z Indonésie a zasedání vlády se neúčastnil..

Ariel Sharon a Jan Kavan, Foto: ČTK
Při jednání v Rámalláhu, kdy Kavan jednal s šéfem diplomacie Šáhem, ministr Palestince ujistil, že Česko stojí za naplňováním všech rezolucí Rady bezpečnosti OSN zakotvujících výměnu Izraelem okupovaných území za mír, přičemž odmítá násilné formy řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

"Dlouhodobě neřešené politické konflikty kombinované s chudobou a pocitem bezmoci vytvářejí živnou půdu terorismu. Nelze mu tudíž čelit jen vojensky, ale je nutné hledat i jeho příčiny," uvedl Kavan. Zároveň popsal i svůj pocit, když hodnotil jednání s palestinskými předáky.

"Dnes od těch samých lidí cítíte často depresi, beznaděj anebo jakousi výzvu - mezinárodní společnství, zkuste nám pomoct vytvořit rámec, v němž můžeme potom bilaterálně znovu najít společnou řeč. Teď ale ta absence důvěry, jakékoliv důvěry je tak malá nebo téměř nulová, že začít zítra smysluplné jednání o míru není možné."

Poté co byla schůzka s Arafatem zrušena, hodlal Kavan odvolat i jednání s izraelským premiérem Šaronem a setkat se jen se svým rezortním kolegou Perésem. Ke schůzce ale došlo. Podrobnosti vysvětluje mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil:

"Já uznávám, že poté, co nebylo možné realizovat schůzku s panem předsedou Arafatem, kterého považujeme za legitimního představitele palestinského lidu, který může Palestince přivést zpět k jednacímu stolu, jsme zamýšleli upustit od schůzky s panem premiérem Šaronem. Ta však již byla do všech detailů připravena a její zrušení by zřejmě vyvolalo mnoho dalších otazníků a jen by zvýšilo množství spekulací. Proto se ministr Kavan s izraelským premiérem sešel a to i přesto, jak jsem řekl, že došlo k jistému narušení vyváženosti kontaktů."