Ministr Kubice přijel řešit problémy na sever Čech

Jan Kubice, foto: ČTK

Ministr vnitra Jan Kubice už potřetí za čtvrt roku navštívil sever Čech. Důvodem je napětí mezi Romy a většinovou populací. Setkal se se starosty největších měst a jednal s nimi o dalších možnostech, jak posílet policejní službu a snížit kriminalitu v oblasti.

Jan Kubice,  foto: ČTK
Policie od 1. listopadu přijala 50 nových policistů pro Šluknovský výběžek. Půl roku až rok, než budou vycvičeni, zůstanou v problematickém regionu pořádkové jednotky z jiných krajů, které se tam střídají. Novinářům to po setkání se starosty řekl ministr vnitra Jan Kubice.

"Za tři měsíce se nám povedlo snížit problémy, které se týkají násilných projevů. To je to, co obyvatele Šluknovska nejvíc trápilo a trápí. Nepovedlo se snížit drobnou kriminální trestnou činnost."

Přítomnost 50 členů pořádkových jednotek v regionu stála od konce srpna už 40 milionů korun. Přesto se podle policejního prezidenta Petra Lessyho stále nedaří snížit už vzpomínanou drobnou kriminalitu. Naopak policie zaznamenala její nárůst. "Lidé vidí více policistů v ulicích, a tak oznamují policii i drobné krádeže, které by dříve nehlásili,"řekl Lessy. Podle ministra Kubiceho je v regionu velký problém s drogami, jejichž uživatelé často páchají právě drobnou kriminalitu.

Starostové před setkáním poslali ministrovi vnitra v polovině října otevřený dopis, kde ho vinili z nedodržování slibů, že s nimi bude jednat každý měsíc. Jan Kubice se s nimi poprvé setkal v srpnu, krátce po incidentu, během nějž asi 20 Romů zbilo méně početnou skupinku mladíků. To vyprovokovalo sérii protiromských demonstrací. V terénu se objevil i 10. září, když třemi městy pochodovali příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti. Poté už nepřijel, což si starostové vykládali jako nesplněný slib.

Ilustrační foto
Ve Šluknovském výběžku se místní necítí bezpečně a spojují tuto situaci s příchodem nových Romů do regionu.

"Mého synovce tu před půlrokem taky přepadli. Jednoho chytili a pak už se o tom nemluvilo. - Já jsem místní rodák a je to problém. - Já nebudu na to odpovídat, protože bych řekla něco ošklivého. Bojím se jich a to stačí,"

dodala jedna z žen. Jak už dříve uvedla starostka Šluknova Eva Džumanová, lidem zvýšená přítomnost policie nevadí.

"Naopak. Já mám velmi pozitivní informace od občanů, protože ty pořádkové jednotky jsou vidět v ulicích, jsou vidět na kontrole v hernách, v restauracích, kontrolují zahrádkářské kolonie. Opravdu jsou vidět a občané jsou spokojeni."

Situace ve Šluknovském výběžku se v poslední době poměrně zklidnila. Naopak další útoky se vyskytly v Novém Boru, kde začali znovu působit tzv. těžkooděnci. Starosta Jaromír Dvořák ale nevěří tomu, že policejní posily mohou město spasit. On sám se snaží působit mimo jiné na školní děti a mluvit s nimi o tom, jak se bránit násilí nebo jak se vyhnout provokacím.

"Chystáme třeba pro žáky základních škol prevenci kriminality jako takové. Já jsem si svolal žáky všech základních škol, střední školy. Chci s nimi o těch věcech hovořit. Je to problém složitý, my musíme žít vedle sebe. Nelze nikoho nálepkovat, nelze nikoho vykázat, zavírat, jen proto, že má jinou barvu kůže. Na druhou stranu je třeba důsledně ty věci trestat. To je evidentní."

V Rumburku pak začalo fungovat nové romské sdružení, které chce zlepšit poměry v komunitě. Také ono chce působit na děti, připomíná předák sdružení Jan Demeter:

"Aby nedělaly lumpárny, chodily do škol, vzdělávaly se, aby tady byl pořádek."

Místní i politici se shodují, že se na problémy severu už zase začalo zapomínat. Starosta Rumburku a senátor Václav Sykáček nedávno řekl, že nevidí žádný akční plán, kde by byly seřazeny návrhy podle jejich priority, ani financování a časový horizont.

"Musíme nadále spolupracovat, nadále provádět kontroly jak heren, tak sběren, tak dalších lokalit, kde nám hrozí nějaké nebezpečí."

Starosta Sykáček zároveň potvrzuje obavy řadových obyvatel, že zklidnění situace je jen dočasné. Podle jeho slov přibude v novém roce chudých lidí a tím znovu vygradují všechny negativní jevy.