Ministryně Parkanová se v USA seznamovala s prvky protiraketové obrany

Vlasta Parkanová a William Webster, foto: ČTK

Česká ministryně obrany Vlasta Parkanová byla minulý týden v USA svědkem testu systému americké protiraketové obrany, právě s některými jeho prvky se měla na své několikadenní cestě po Spojených státech ministryně seznámit. Spolu s ní přihlížel zkoušce náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, velvyslanec České republiky při NATO Štefan Füle nebo někteří čeští novináři.

Vlasta Parkanová a William Webster, který stojí v čele Severoamerického velitelství protivzdušné obrany, foto: ČTK
Američané při testu chtěli napodobit útok, který by mohl přijít ze Severní Koreje. Raketa dlouhého doletu vystřelená ze základny na Aljašce, po více než 20 minutách skončila v Tichém oceánu několik stovek kilometrů od mexického pobřeží. Podle vedení americké protiraketové agentury byl test úspěšný. Vlasta Parkanová v České televizi řekla, proč cítila trochu trému.

"Kdyby se to nepovedlo, tak se ta informace vaším prostřednictvím ještě více naklonuje a bude ještě podrobnější. Takže tuhle trému jsem cítila."

Antiraketa určená k ochraně USA, foto: ČTK
Přítomnost novinářů v přísně střeženém řídícím centru byla výjimečná, zástupci českých médií měli tuto šanci vůbec jako první. Vlasta Parkanová si během své cesty prohlédla také Velitelství letectva pro vesmír nebo základnu na Aljašce.

O americkém radaru se v neděli hovořilo v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD se v něm vyjádřil ke spojování ratifikace smlouvy o radaru a lisabonské smlouvy.

"Takový obchod se smlouvami? To snad je skandál. V tom případě mám obavy o Českou republiku a její kredibilitu co se týče uzavírání smluv do budoucna. Podívejte se, lisabonská smlouva není dárek pro sociální demokracii. Lisabonská smlouva, o té jednala tato koalice, premiér ji podepsal a on má povinnost ji nechat ratifikovat."

Zaorálek reagoval na vyjádření premiéra Mirka Topolánka, že případné odmítnutí smlouvy o radaru v parlamentu by mohlo negativně ovlivnit zákonodárce ODS při schvalování lisabonské smlouvy. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pro případné propojování ratifikace smluv o radaru a reformě EU není.

"Já jsem o těch úvahách slyšel. Já toho názoru nejsem. Já považuji obě smlouvy za klíčové pro bezpečnost České republiky a pro naši budoucnost. To není taky otázka vlády, to je otázka klubů, jak se ony dohodnou při tom hlasování. To není otázka vlády."

Předseda Senátu, občanský demokrat Přemysl Sobotka naopak označil možnost politického provázání těchto smluv za logickou a podle něj v ODS převažuje vůči přijetí lisabonské smlouvy pozitivní nálada.