Místo samorostů našel monstranci

Vítězslav Vítkovič, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Představte si, že jdete hledat samorosty a narazíte na poklad. Tak přesně tohle se stalo Vítězslavu Vítkovičovi nedaleko Jihlavy na Vysočině. Domů se vracel s nečekaným úlovkem. Když kopl do země, vyhrabal možná až čtyři sta let starou pozlacenou monstranci. Čtyřiceticentimetrovou schránku na vystavování hostie vyhrabal z písčité půdy nedaleko kaple sv. Atonína nad Rounkem, na místě, kudy vedla středověká cesta.

Vítězslav Vítkovič s nalezenou monstrancí, foto: ČTK
Představte si, že jdete hledat samorosty a narazíte na poklad. Tak přesně tohle se stalo Vítězslavu Vítkovičovi nedaleko Jihlavy na Vysočině. Domů se vracel s nečekaným úlovkem. Když kopl do země, vyhrabal možná až čtyři sta let starou pozlacenou monstranci. Čtyřiceticentimetrovou schránku na vystavování hostie vyhrabal z písčité půdy nedaleko kaple sv. Atonína nad Rounkem, na místě, kudy vedla středověká cesta. Jak monstrance vypadá, to je otázka pro archiváře Ladislava Vilímka.

"První pohled na ni připomíná průčelí gotického chrámu. Uprostřed zřejmě bývala vysoká táhlá věžička, na konci zakončená křížkem. Ta je bohužel ulomená a samozřejmě pod ní je obdélníkové okénko, kde byla kdysi uložená hostie. Když to hledač objevil, tak se mu tam něco zalesklo. Jeho první dojem byl, že je celá ze zlata. Samozřejmě není. Při dalším laickém průzkumu, který jsme spolu prováděli, jsme zjistili, že to bude pravděpodobně mosaz, která byla pozlacena."

Nalezená pozlacená monstrance, foto: ČTK
Hodnotu monstrance i dobu jejího vzniku teď posoudí odborníci. Právě od určení jejího stáří se pak bude odvíjet teorie, jak se dostala na místo, kde byla nalezena. Mohla se například ztratit z některého z kostelů v okolí po nástupu protestantů ve druhé polovině 16. století. Další z možností je, monstranci ukradli a pak ztratili Švédové, kteří okupovali v polovině 17. století Jihlavu a drancovali v širokém okolí. Ladislav Vilímek považuje nález za důležitý pro zdejší kraj.

"Toho vytepávání a ornamentů tam mnoho není, přesto si myslím, že ten nález je ojedinělý. Najít monstranci v lese, to je věc, která se člověku povede třeba jednou za pět set let. Ta monstrance navíc byla užívána, sloužila bohoslužebným účelům a bezpochyby byla vystavena někde v katolickém kostele."

Nález monstrance inspiroval jejího nálezce Vítězslava Vítkoviče k dalšímu koníčku a probudil v něm hledačskou vášeň. Kromě samorostů nyní hledá v lesích v okolí Jihlavy kovové předměty. Pořídil si detektor a na místech, kde se dříve těžilo stříbro nachází například hřeby z výdřev, dláta, kladívka a zbytky dalších nástrojů.