Mladá fronta Dnes otestovala české politiky, zda vezmou peníze za změnu zákona

Politici vezmou milion za změnu zákona, hlásal titulek Mladé fronty Dnes, která otestovala české politické strany. V tomto případě se jednalo o loterijní zákon. Komunisté a nová strana TOP 09 byly za peníze ochotny slíbit, že se pokusí změnit zákon ve prospěch svého sponzora. Jediní, kdo nabídku ihned odmítli, byli zelení.

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
Jak vše probíhalo? Redakce vyslala svého člověka. Ten jako majitel sítě heren nabízel milion korun za to, že poslanci zabrání přijetí zákona o loteriích. Nejhůře dopadli komunisté a TOP 09. Peníze byli podle Mladé fronty Dnes ochotni přijmout, skrýt identitu dárce a lobbovat za nepřijetí návrhu. Za TOP 09 jednal poslanec Ladislav Šustr. Po vypuknutí aféry se vzdal postů ve sněmovně. Strana ho vyřadila z kandidátky a ukončila s ním spolupráci. Jak řekl lídr strany Miroslav Kalousek, poslanec Šustr neměl oprávnění jednat za TOP 09, váží si ale toho, jak se k aféře postavil.

"Myslím, že rychlost našeho řešení a kroky, které následovaly, mohou přesvědčit občany o tom, že slovo odpovědnost myslíme vážně a já si vážím toho, že svoji odpovědnost přijal i Ladislav Šustr."

Kalousek opravdu zareagoval na aféru nejrychleji. O půlnoci si přišel vyzvednout výtisk novin a reakce přišla už za pár hodin. Figurant Mladé fronty Dnes pozval na schůzku i dva místopředsedy Komunistické strany Čech a Moravy - Čeňka Milotu a Jiřího Dolejše. Oba v úterý ráno rezignovali na funkce místopředsedů strany. Dolejš ale řekl, že se poslaneckého mandátu vzdát nehodlá. Nařčení odmítá, článek označil za zkreslený a sám popsal setkání s údajným majitelem heren.

Jiří Dolejš
"Nechtěl být sponzorem a tak mu kolega Milota spolu se mnou nabízeli jiná řešení. Ale nebylo to něco za něco. V každém případě jsme se o legislativě bavili pouze v informativní rovině a jako samostatném problému, který nebyl podmíněn tím, jestli pan Benák něčím straně pomůže nebo nepomůže."

Nabízený milion měl přijít prostřednictvím inzerce ve stranickém tisku. Dolejš řekl, že z vedení strany odešel proto, aby kauza nepoškozovala KSČM. Své jméno chce spolu s Milotou očistit u soudu. Už před jednáním Ústředního výkonného výboru předseda strany Vojtěch Filip v České televizi řekl, že pokud oba aktéři kauzy neodejdou, bude rezignovat sám.

"Já si myslím, že prokázali, že nezvládají svou funkci. V tomto ohledu nechápu, jak někdo může jednat s kýmkoliv na Ústředním výboru naším jménem, neověřit si jeho totožnost, případně jeho podnikání a podobně. To je neodpustitelné."

Fiktivní podnikatel jednal i s dalšími stranami. ODS, ČSSD si nabídku vyslechly, ale vedení obou stran ji odmítlo jako příliš rizikovou. Nápadu byl nakloněn tajemník lidovců, ale předseda strany Cyril Svoboda to zarazil. Strana zelených nabídku odmítla okamžitě. Mladá fronta Dnes uvedla, že na začátku celé kauzy byl telefonát na stranickou ústřednu, další kroky si už určovaly politické strany. Obává se, že nejde o hloupost, ale o samozřejmost takového jednání a o bohatých zkušenostech se skrytým sponzorováním.