Komunisté chtějí dalšího prezidentského kandidáta

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezidentští kandidáti Václav Klaus a Jan Švejnar možná budou mít ve druhé volbě další soupeře. Komunisté totiž chtějí vyslechnou hlasů svých voličů a navrhnout svého kandidáta. Jména osob, které by podle nich měly větší podporu a tím pádem i nějakou šanci na zvolení, předal v neděli šéf KSČM Vojtěch Filip předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi s tím, že by se o těchto jménech mělo jednat.

Vojtěch Filip a Jan Švejnar, foto: ČTK
Šéf komunistů Vojtěch Filip v české soukromé televizi Prima řekl, že v neděli jednal s předsedou sociálních demokratů Jiřím Paroubkem a sdělil mu jména osob, které podle komunistů mají podporu veřejnosti a šanci na zvolení prezidentem republiky:

"Hovořil jsem s Jiřím Paroubkem a řekl jsem mu jména, o nichž jsem přesvědčen, že by měla podporu v české veřejnosti, ať už jde o Otakara Motejla, či Jiřího Dienstbiera nebo případně pana Pavla Rychetského. Mluvili jsme o Janě Bobošíkové."

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš pak v České televizi vysvětlil, proč chtějí komunisté rozšířit počet prezidentských kandidátů:

"Za prvé si myslím, že zužovat personální potenciál České republiky na dvě jména by asi bylo hodně smutné. Já si myslím, že jména se najít dají, a že jsme na podzim to hledání trošičku zanedbali. Za druhé s náměty je třeba přicházet, protože teď je ta doba minimálně do úterního večera, kdy by měly být oficiálně podány nominace. A o těch námětech se skutečně bez apriorních předsudků, bez bariér bavme."

Jiří Dienstbier
Mezi případné kandidáty na post hlavy státu Jiří Dolejš zařadil i šéfa Akademie věd Václava Pačese:

"To by byla škoda se k tomu jménu nevrátit. Stejně jako by byla škoda už definitivně vyřadit jména jako jsou třeba Jiří Dienstbier nebo pan Rychetský."

O kandidatuře Václava Pačese a Jiřího Dienstbiera, bývalého ministra zahraničí, se spekulovalo už loni na podzim, ale dosud je žádná z politických stran neoslovila. Jiří Dienstbier zatím proto o kandidatuře vůbec neuvažuje:

"Myslím, že nejdůležitější není osoba, která bude kandidovat, ale nejdůležitější je učinit všechno pro to, aby došlo ke změně na Hradě, protože ta je podle mého názoru potřebná."

Jiří Paroubek (vlevo) a Bohuslav Sobotka, foto: ČTK
Místopředsedové zelených a sociálních demokratů, Ondřej Liška a Bohuslav Sobotka, ale nejsou postupem komunistů příliš nadšeni:

"Já si nedokážu představit, že by kdokoliv jiný dnes mohl generovat tak širokou podporu jako profesor Švejnar. A to souvisí samozřejmě s chováním a taktikou komunistické strany. Záleží to velmi - nevím jestli bohužel nebo bohudík, ale spíše bohužel - na komunistech a na jejich krocích. My budeme s napětím očekávat ta jednání, ale říkám, že jakýkoliv kandidát, který přijde a bude chtít během pěti dnů vytvořit takto širokou koalici, nemá šanci,"

řekl Ondřej Liška, a Bohuslav Sobotka k tomu dodal:

"Já bych chtěl především apelovat na realismus komunistické strany. Já chápu, že KSČM nemusí být úplně spokojená s Janem Švejnarem, ale Jan Švejnar je právě proto nadstranický kandidát. On dokáže získat hlasy, sympatie a podporu pravicových volitelů v Senátu, ale dokáže stejně tak získat sympatie levicových poslanců v Poslanecké sněmovně. Kdyby KSČM přišla s návrhem na nějakého levicového kandidáta, tak ten nemá šanci zvítězit v těchto prezidentských volbách v Poslanecké sněmovně a v Senátu. Čili myslím si, že je důležité jednat, ale jednat realisticky a jednat s ohledem na to, kdo má skutečné šance a kdo je výborný kandidát. My tady máme výborného kandidáta, a já nevidím zatím na stole argumenty, které by měly vést k jeho změně."