Komunisté obchodují s prezidentskou kandidaturou

Яна Бобошикова (Фото: ЧТК)

Václav Klaus a Jan Švejnar možná budou mít ve druhé prezidentské volbě ještě třetí soupeřku. Komunistická strana Čech a Moravy v úterý večer na poslední chvíli navrhla na funkci hlavy státu europoslankyni Janu Bobošíkovou. Hned ve středu ale komunisté přiznali, že jsou ochotni svou kandidátku potopit a podpořit Švejnara, ovšem za cenu určitých politických ústupků.

Jan Švejnar (vlevo) a Václav Klaus, foto: ČTK
V prvním kole první volby prezidenta získal Jan Švejnar o jediný hlas méně, než Václav Klaus. V sobotním třetím kole už měl prezident nad svým vyzyvatelem převahu 26 hlasů. O posunu poměrů rozhodli komunisté, kteří chtěli dát najevo svůj význam a vynutit si gesta respektu a akceptace jak od samotného Švejnara, tak také ze strany sociálních demokratů a zelených. Když nedosáhli svého cíle, přišli s rozhodnutím nominovat vlastního kandidáta. Relativně respektované osobnosti předsedy ústavního soudu Rychetského, exministra zahraniční Dienstbiera nebo šéfa akademie věd Pačese na tuto hru nepřistoupili, uvítala ji však europoslankyně a předsedkyně nevýznamné strany Politika 21 Bobošíková, která nabízí neobvyklé postoje. Například k výstavbě amerického radaru na českém území: "Postavme si radar sami. Nestavme ho ve službách jakékoliv cizí mocnosti. Máme zde tradice, takže zkusme to."

Snahou zvyšovat svou cenu si však komunisté mohou nakonec ublížit, míní politolog Jiří Pehe: "Já si myslím, že komunistická strana byla skutečně jenom krůček od toho, aby se stala do určité míry respektovanější politickou silou, než jak se na ni nahlíželo, protože se mohla přiklonit ke kandidátovi, kterého prostě respektuje široká veřejnost a který je brán velmi vážně a ona tady mohla projevit určitou státotvornost už tím, že by nevytvářela obstrukce a že by se přiklonila k někomu, kdo je seriozním kandidátem. Tím, že nakonec nasadila zcela nevěrohodnou kandidátku, zcela jasně s úmyslem buď vyvolat nějaký problém, obstrukci nebo chaos, anebo takto nepřímo umožnit de facto zvolení Václava Klause, tak si myslím, že se skutečně ještě více znevěrohodnila, než už byla nevěrohodná."

Zleva: Vojtěch Filip, Jana Bobošíková a Pavel Kováčik, foto: ČTK
Ve středu pak komunisté přiznali, že Bobošíkovou použili jen jako nátlakový prostředek. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik nabídl, že budou "podporovat Jana Švejnara za předpokladu, že Česká strana sociálnědemokratická a Strana zelených spolu s KSČM budou respektovat názor většiny občanů České republiky na vojenskou základnu USA v České republice a nepodpoří ji. Za druhé: ČSSD a Strana zelených uzavřou spolu s KSČM pro prezidentskou volbu pakt o neútočení a slušnosti ve vzájemných vztazích a vystupování. A za třetí: Jan Švejnar bude prezidentem s rovným přístupem k politickým stranám, který nebude obcházet ústavu."

Zatímco sociální demokraté jsou ochotni o podmínkách komunistů jednat, zelení mluví o vydírání. Politolog Jiří Pehe si myslí, že si ústupek, například v otázce radaru, ani nemohou dovolit. "Zelení nemohou komunistům něco takového slíbit výměnou za podporu prezidentského kandidáta, protože tím pádem by se ocitli v úplně stejné situaci jako lidovci, z nichž někteří se rozhodli – řekněme – politicky prostituovat výměnou za vidinu, že ODS podpoří zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Takže zelení by v takovém okamžiku se octli v úplně stejné situaci a myslím si, že by je to politicky de facto mohlo pohřbít."