Mluviti stříbro, mlčeti zlato

Ladislav Bátora, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Spor o kontroverzního státního úředníka a lídra iniciativy D.O.S.T. Ladislava Bátoru pokračuje roztržkou na vládní úrovni. Ministři za TOP 09 v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem ve středu opustili jednání vlády poté, co ministr školství Josef Dobeš (VV) nehodlal nijak reagovat na urážlivá slova svého personálního šéfa na adresu vicepremiéra, ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Petr Nečas, foto: ČTK
Ladislav Bátora na svém facebookovém profilu označil předsedu TOP 09 za "chudáčka starého". Reagoval tak na Schwarzenbergovu kritiku jeho působení na ministerstvu školství, kdy v rozhovoru pro Hospodářské noviny poznamenal, že se tam hodí "s odpuštěním jako pazdeří k jisté části těla". Premiér Petr Nečas výroky Ladislava Bátory ostře odsoudil:

"Považuji tyto výroky pana Bátory za absolutně neakceptovatelné. Považuji dokonce z lidského hlediska za výraz krajního nevkusného buranství, jestliže někdo naráží na něčí vyšší věk. To je i z lidského hlediska něco, co je nedokáži přijmout. Musím říci, že kdyby kterýkoliv z mých spolupracovníků podobným urážlivým způsobem mluvil o kterémkoliv členovi vlády z kterékoliv politické strany, tak by ve své vedoucí funkci skončil."

Josef Dobeš, foto: ČTK
TOP 09 se nechce jednání kabinetu účastnit, dokud Ladislav Bátora neodejde z ministerstva, nebo dokud vládu neopustí sám Josef Dobeš. Podle ministra financí a prvního místopředsedy strany Miroslava Kalouska je Bátorovo chování neomluvitelné a jeho nadřízený, ministr školství Josef Dobeš, by měl situaci řešit:

"Pokud pan ministr Dobeš poskytuje politické krytí státnímu úředníkovi, který veřejně, neomaleně, hrubě uráží prvního místopředsedu vlády a doyena vládního sboru, tak my nebudeme předstírat veřejnosti, že pan ministr Dobeš je náš kolega. Opustili jsme proto vládní místnost a ochotně se do ní vrátíme v okamžiku, kdy pan ministr Dobeš zváží, že jeho tolerance vůči takovému chování je nepřijatelná, anebo se rozhodne sám vládu opustit."

Podle ministra Josefa Dobeše neexistuje etický kodex, ani zákon, který by přesně vymezoval, co si smí státní úředníci ve veřejné debatě dovolit. Kauza je podle něj zástupným problémem, ale ministru Schwarzenbergovi se už omluvil:

Ladislav Bátora, foto: ČTK
"Za to, že mohl nastat dojem, že na jeho velikosti ubraly ony dvě věty, které sdělil můj úředník. Já bych cítil odpovědnost, kdyby to bylo zvlášť nevhodným, rasistickým způsobem popřípadě, nebo pokud by tento úředník své názory prosazoval ve své práci."

Také předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta je přesvědčen, ze kauza Bátora je zástupným problémem:

"Pan Bátora je zástupný problém pro to, vyvolat spor v koalici v souvislosti s tím, že příští týden se má na vládě projednávat daňová reforma. Že tady existují zásadní otázky s kým, kdy a jak se stihne zdanit hazard, jakým způsobem se bude vysvětlovat anebo obhajovat to, že Věci veřejné odmítají zvýšit DPH. To je ten problém."

Karel Schwarzenberg
Úředníka Ladislava Bátory se stručně zastal tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. Podle něj je předseda iniciativy D.O.S.T. už půl roku terčem sprostých útoků a měl by mít právo se sám bránit. Uvedl to v prohlášení, které bylo publikováno na oficiálních stránkách prezidenta.

Karel Schwarzenberg se ale Bátorovými výroky uražen osobně necítí. "Jako úředník státní správy se takhle vyjadřovat vůči jakýmkoli ústavním činitelům nemůže," sdělil svůj názor ministr zahraničí.

Chování vysokého úředníka ministerstva školství Ladislava Bátory označil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek za extrémistické. To, že s tím nikdo není schopný nic dělat, je podle něj projev impotence vlády. Politolog Milan Znoj považuje celou situaci za nesrozumitelnou:

"Řekl bych, že ta situace je obecně nesrozumitelná, protože Věci veřejné hájí úředníka na ministerstvu, které vedou, člověka, který není v jejich straně, není s ní spojen, má silné politické vazby, ale ty jdou jiným směrem, zřejmě na Hrad. A Věci veřejné hájí toho člověka až tak daleko, že ministr nabízí i omluvu za něj. Tak to je něco absolutně nesrozumitelného."

Kauza také rozvinula debatu o hranicích svobody slova.