Moskva americkému štítu nevěří

V den výročí zahájení okupace Československa armádami sovětského bloku jednala česká delegace v Moskvě o budování amerického štítu protiraketové obrany na českém území. Čeho přesně se jednání týkalo a v jakém duchu se neslo, shrnuje Vilém Faltýnek.

Mirek Topolanek, foto: ČTK
Hlavním bodem jednání bylo vybudování amerického radaru na českém území. Pokračující české rozhovory s Washingtonem na toto téma začala Moskva vnímat jako problém. Úterní schůzka navazuje na jednání, které v Moskvě vedla česká delegace v dubnu, kdy byl v ruské metropoli na návštěvě český prezident Václav Klaus. Už tehdy ruská strana dala jasně najevo, že se jí nelíbí rozmístění prvků protiraketového deštníku v České republiky a Polsku. Ostře se tehdy vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Český premiér Mirek Topolánek v úterý při pietním aktu k výročí srpnové okupace u budovy Českého rozhlasu prohlásil:

"I dnes jsou v Rusku vlivné kruhy, které se nemohou smířit s tím, že v brdských lesích nezní ruština. Že s tímto územím naložíme nezávisle na přání Moskvy."

Jurij Balujevskij (vlevo) a první náměstek české ministryně obrany Martin Barták, v pozadí Vlastimil Picek, foto: ČTK
České rozhodnutí jednat se Spojenými státy o umístění amerického radaru protiraketového systému v ČR je chybou, řekl v úterýnáčelník generálního štábu ruské armády Jurij Balujevskij. Česká delegace vedená prvním náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem a prvním náměstkem ministra zahraničí Tomášem Pojarem jeho názor odmítla: Česká republika zatím definitivní rozhodnutí o umístění amerického protiraketového radaru na svém území nepřijala a takové rozhodnutí nepřijme do té doby, než ukončí všechny rozhovory s touto otázkou spojené. Balujevskij po rozhovorech novinářům řekl, že podle názoru ruské strany by bylo dobré, aby Česko nepřijímalo definitivní rozhodnutí o radaru dříve než po amerických prezidentských volbách na podzim 2008.

Jednání v Moskvě se zúčastnil i náčelník českého generálního štábu Vlastimil Picek.

"Tato jednání hodnotím velice kladně, jsem velice rád, že ruská strana byla velice vstřícná při těchto jednáních. Ruská strana má samozřejmě svoji verzi, svoji teorii, a česká delegace samozřejmě hovořila po svém."

1. náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar upozornil na to, že Rusko například jinak hodnotí rizika, která mohou do budoucna vycházet z oblasti Blízkého Východu.

"My naopak jsme přesvědčeni o tom, že je reálná možnost, že hrozby vůči evropskému a euroatlantickému prostoru z tohoto území budou a že byť by byly třeba třicetiprocentní, tak stojí zato stavět proti nim obranu."

Náčelník generálního štábu ruské armády Jurij Balujevskij po jednáních prohlásil, že názor české strany se od posledního jednání před čtyřmi měsíci nezměnil. Tomáš Pojar přesto tvrdí, že jednání se posunula dál.

"Já myslím, že jsme se dostali dál, dostali jsme se do větších detailů, a konec konců i nabídky ruské strany s rozhovory mezi Spojenými státy a Ruskou federací se posunuly dál, takže jsme se nebavili jenom o případném radaru v České republice, ale i o zařízení v Ázerbajdžánu, o zařízení v Ruské federaci... Takže jsme se bavili o nových aspektech, o novém vývoji, o nových očekáváních ruské strany, o našich očekáváních..."

Rusko a USA budou od září jednat o nabídce Moskvy využívat společně ruský radar v Ázerbájdžánu. Moskva preferuje ázerbajdžánskou variantu oproti výstavbě protiraketové obrany v Česku a Polsku.