MS v hokeji: nová hala, rekordní návštěvnost a šmelina se vstupenkami

Foto: ČTK

Pražské mistrovství světa v ledním hokeji skončilo. Pro české hokejisty i fanoušky přineslo zklamání. Favorizovaný tým vypadl ze hry už ve čtvrtfinále, ostatně o tom jsme vás už v našem vysílání informovali. Jaké ovšem bylo mistrovství světa z jiné než sportovní stránky? Z trochou nadsázky lze říci, že vítězství už je i to, že nakonec, byť na druhý pokus, vůbec proběhlo. Vždyť nová sportovní hala v Praze byla dána do provozu doslova pár dní před turnajem. Jaké tedy bylo MS? Na to se Jaromír Marek zeptal kolegy Herberta Bryndy, který z mistrovství denně připravoval reportáže pro naše vysílání.

Foto: ČTK
"Na tom mistrovství bylo vidět, že bylo uspořádáno na poslední chvíli, organizačně to vázlo. Mluvil jsem s kolegy, kteří absolvovali MS na mnoha místech světa a oni to potvrzovali. Bylo to poněkud organizačně nedotažené a hektické. Celé MS bylo poznamenáno zmatky kolem distribuce vstupenek. Mám na mysli aféry s překupníky, kteří prodávali vstupenky mnohonásobně, deseti i více násobně, dráž. Fanoušci z celého světa si na to právem stěžovali."

O tomto problému se hodně hovořilo i v průběhu MS....nicméně bylo patrné, že by se s tímto problémem snažil někdo něco dělat?

Foto: ČTK
"Já jsem docházel na zápasy každý den a nic podobného jsem nezaznamenal. Počty překupníků, nebo těch co je za ně lze považovat v případě, že měli na krku cedulku s nabídkou lístků např. za 6000 Kč, neklesaly. Neviděl jsem žádnou razii policie nebo např. České obchodní inspekce. To ale neznamená, že takové akce třeba nebyly, že příslušné orgány nic nepodnikaly, ale z mého subjektivního pocitu i s atmosféry před halou, to tak příliš nevypadalo."

Nyní jsou k dispozici např. údaje o návštěvnosti. Z ní vyplývá, že i když ČR nezískala zlatou v hokeji, pomyslnou zlatou medaili získalo MS za rekordní počet návštěvníků. Bylo to znát v ochozech?

"Naši reprezentanti se své fanoušky pochvalovali. Čeští fanoušci fandili, byli slyšet. Musím ale říci, že např. dánští nebo švédští fanoušci byli nápaditější. Češi byli vidět, vzali tento šampionát za svůj, ale stejně jako hokejisté nebyli nejlepší ani čeští fanoušci."

"Mám podobný názor. Češi sice prokázali, že jsou hokejovým národem, ale stejně jako v ostatních sportech i v hokeji je důležitý smysl pro fair play, schopnost uznat svoji porážku, uznat vítěze. To se ale příliš nenaplnilo. Prokázali jsme, že jsme hokejovou velmocí, ale za těmi skutečnými velmocemi máme co dohánět: uznat porážku a nebýt hysterický, nesvalovat vinu na špatný led nebo rozhodčí. Slyšel jsem v této souvislosti takový bonmot, že Čechům nepřejí rozhodčí už od Bílé hory, což je pro toto MS charakteristické."