Musílková odvolána, napětí trvá

Jiřina Musílková, foto: ČTK

Poslanecká sněmovna v úterý podle očekávání odvolala ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou z této funkce a do čela největší české zdravotní pojišťovny dosadila Josefa Čekala. Zástupci oborových organizací protestují proti zasahování státu do pojišťovnictví a nelíbí se jim způsob, jakým ministr David Rath řeší problematiku zdravotnictví. K vývoji posledních hodin se vrátíme v příspěvku Viléma Faltýnka.

Jiřina Musílková, foto: ČTK
"Znamená to, že začínáme fázi stabilizace Všeobecné zdravotní pojišťovny a to myslím že je velmi dobrá zpráva pro občany České republiky,"

říká ministr zdravotnictví David Rath. Musílkovou před uvalením nucené správy na pojišťovnu označil za viníka dluhu a nyní tedy dosáhl deklarovaného cíle. Provizorním ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny se stal Josef Čekal - šéf pražské pobočky VZP.

Pro odchod Musílkové byli podle očekávání poslanci sociální demokraté a komunisté. Rath ještě před hlasováním navštívil poslanecký klub KSČM, aby opoziční zákonodárce o svých argumentech přesvědčil. Velké výhrady k okolnostem sesazení Musílkové měli vládní křesťanští demokraté a hlasování se zdrželi. Podle poslance Josefa Janečka byla nucená správa použita jako nátlakový nástroj. Proti byla také ODS, podle které jde Rathovi o to získat kontrolu nad zhruba 200 miliardami korun, které zdravotnictvím protékají. Poslanec Michal Doktor tvrdí, že jde o další nesystémový krok ministra zdravotnictví a ČSSD.

Ministr zdravotnictví David Rath (dole), foto: ČTK
"My doufáme, že se velmi rychle prokáže, že nucená správa byla vyhlášena v rozporu se zákonem. Pak samozřejmě očekáváme, že nový pan ředitel zahájí veškeré úkony na ochranu VZP, které nucenou správou takto vyhlášenou vznikly náklady, které krátí peníze, které mohou být k dispozici k plnění té funkce, kterou VZP má."

Také podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka nucená správa situaci ve zdravotnictví nijak neuklidnila:

"Naopak, prodlužují se platby do jednotlivých zdravotnických zařízení, do toho se ještě přidaly problémy s dodatky na toto pololetí, které nejsou doposud podepsány. podepisuje se na tom ministerstvo zdravotnictví. Já mám v rukou mejl z ministerstva, který nařizuje všem zdravotním pojišťovnám, aby dodatky ještě dříve, než budou projednány se správními radami, poslali ředitelé na ministerstvo, které je bude schvalovat. Považuji to za bezprecedentní zásah do smluvních vztahů."

Josef Čekal, foto: ČTK
Úterní tisk přinesl informaci o tom, že při kontrole hospodaření VZP se dosud nepodařilo najít pochybení. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová zprávu Hospodářských novin popírá jako spekulaci a do uzavření kontroly v dubnu odmítá k průběhu vyšetřování poskytovat informace.

Dlouhodobé napětí ve zdravotnictví nekončí - stávku vyhlásili na 30. ledna lékárníci, ve stávkové pohotovosti zůstávají praktici a zubaři, krizový stav vyhlásili pediatři a ambulantní specialisté.

Zubaři jsou mj. nespokojeni i se zákonem o zdravotním pojištění, který koncem loňského roku schválila sněmovna. Podle nové normy by ředitele pojišťoven jmenoval stát prostřednictvím ministerstva zdravotnictví. Jiří Pekárek zákon označil za legislativní puč. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl tvrdí, že by se jím vývoj vrátil o desítky let nazpět. Míla i Pekárek se shodují, že zákon bude znamenat faktické "zestátnění, ne-li znárodnění" zdravotního pojišťovnictví.