Muzeu J. A. Komenského v Naardenu hrozí uzavření

Muzeum Jana Amose Komenského v nizozemském Naardenu, foto: ČTK

Muzeum Jana Amose Komenského v nizozemském Naardenu hrozí, že by mohlo být uzavřeno. Tamní radní se rozhodli, že instituci, jež je od roku 1992 zřízena při mauzoleu významného českého rodáka, přestanou financovat.

Kaple - místo posledního odpočinku Jana Amose Komenského
Kapli, místo posledního odpočinku Komenského, má pronajatou český stát, muzeum si pronajala v roce 1992 od naardenské radnice nadace Komenského. České ministerstvo kultury tvrdí, že do muzea jde každý rok 2,5 milionu korun. "Česká strana kdysi chtěla místo posledního odpočinku učitele národů koupit, ale Nizozemci jej prodat nechtěli. Zjistili, že je pro ně lepší mít majetek, který bude česká strana ošetřovat,"řekl ředitel muzea Komenského v Uherském Brodě Pavel Popelka.

"Česká republika, mluvíme.li o minulosti tedy Československo mělo o toto místo zájem od nepaměti. Proto byla 28. 3. 1933 podepsaná smlouva mezi Československem a Holandskem. Už tehdy se řešilo toto pietní místo posledního odpočinku. Chtěl bych říci, že česká strana se vždy k tomuto místi posledního odpočinku velkoryse. Chtěla hrob Komenského, tuto kapli vykoupit. Tehdy holandská strana diplomaticky nabídla pronájem za jeden gulden ročně."

Socha Jana Amose Komenského v nizozemském Naardenu
Zánik muzea Jana Ámose Komenského je pravděpodobný, ačkoli ještě není vše ztraceno, soudí starosta nizozemského města Naardenu Jack Patijn. Apeluje na všechny strany, aby hledaly peníze a podněty, jež by městské zastupitelstvo přiměly 18. září přehodnotit nebo odložit navržené rozhodnutí o zrušení této kulturní instituce. Ministr zahraničí Cyril Svoboda odmítl, že by provoz českého muzea Jana Amose Komenského v nizozemském Naardenu měl platit jen jeho úřad. Dodal, že jak Nizozemsko, tak Česko mají zájem na dalším fungování instituce. "Není to otázka toho, zda ministerstvo zahraničních věcí má peníze na podporu tohoto muzea. Musíme najít definitivní řešení a to musí být řešení, které půjde z více zdrojů. Na tuto výzvu první reagovala Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ústy svého děkana a senátora Františeka Mezihoráka. "Pokud se nenajdou jiné zdroje pro muzeum, jsme připraveni iniciovat sbírku pro záchranu tohoto pedagogického svatostánku první velikosti,"řekl Mezihorák.