Muzeum v Cedar Rapids se stěhuje na kopec, uteče tak budoucím záplavám
Hromady naplavenin, zničené kroje, historické dokumenty i vzácné hudební nástroje. Výstava o srpnové okupaci Československa doslova utopená v blátě. Právě tak vypadalo České s slovenské muzeum v Cedar Rapids před dvěma lety. Největší česká kulturní instituce na americkém Středozápadě doplatila na záplavy, které postihly Iowu v létě roku 2008. - Jak se podobné katastrofě napříště vyhnout? Je to vlastně snadné. Stačí posadit celé muzeum na kolečka a vyvézt je na kopec, kam už voda nedosáhne. A právě to se teď chystají udělat muzejníci v Cedar Rapids. K přesunu svého muzea se inspirovali podobnou akcí v bývalém Československu, kde se v 70. letech minulého století stěhoval gotický chrám v Mostě. Více už se dozvíte z rozhovoru, který nedávno v New Yorku natočila Milena Štráfeldová s naší bývalou kolegyní Rosie Johnston, která dnes v Cedar Rapids pracuje. Rosie potvrdila, že už dokonce díky sbírkám a dotacím získali na přesun budovy i většinu peněz:
Tím právě bychom měli začít. Připomenu jen, že České a slovenské národní muzeum v Cedar Rapids postihly v červnu roku 2008 katastrofální povodně. Muzeum přišlo o část svých fondů. A nyní je na cestě obnova původní budovy, ovšem nad linií záplav. Čili vy vlastně musíte udělat takový kuriózní krok, a to nejen v české, ale i americké historii. Vy budete své muzeum stěhovat. Jak si to představujete?
"To je v podstatě česká technologie a děláme něco, co bylo původně vyzkoušeno v Československu v 70. letech. V podstatě používáme kolečka, abychom velmi pomalu přestěhovali celou budovu. Bude to pár metrů. Hlavně ale postavíme pod muzejní budovou parkoviště, aby v případě dalších povodní voda zaplavila a zničila jenom parkoviště. Spíš než naše velmi důležité sbírky artefaktů a knih."Z čeho je mimochodem postavena budova muzea? Jsou to dřevo, cihly nebo beton?
"Je z betonu a cihel a uděláme to naráz, najednou, protože je to tak lepší pro strukturu budovu. Spíš než to nějak podříznout a dělat to postupně."
Když připomínáte, že se jedná o českou technologii, přizvali jste k tomu taky české odborníky?"Já myslím, že ta technologie jež už celosvětová. Já jsem četla, že to byla česká technologie, ale v té době se československá vláda trošku bránila, aby ji sdílela s celým světem. Takže Američani asi pak přišli sami na stejný postup."
Co to bude znamenat pro budovu? Zvětší se tím nějak výstavní prostor, nebo se jedná o pouhý přesun?
"Ne, nebude to pouhý přesun. Už před velkou vodou jsme potřebovali alespoň zdvojnásobit prostor, protože jsme neměli místo pro všechny knihy. Měli jsme přibližně třicet tisíc knih a neměli jsme prostor, aby všechny byly veřejně přístupné. Už předtím jsme potřebovali víc prostoru, tak jsme se rozhodli nejen přestěhovat celou budovu, ale konečně postavit i nové křídlo, abychom mohli zdvojnásobit výstavní plochy pro stálou expozici, zdvojnásobit prostor pro dočasné výstavy a taky zvětšit knihovnu, abychom mohli mít všechno pod jednou střechou."
Zlepší se tím i zázemí pro zaměstnance?
"My už máme místo v Czech Village. Je sice malé, ale v současném objektu už máme kanceláře pro zaměstnance. Chystáme se do nových kanceláří, ale řekla bych, že ty současné jsou skvělé. A chystáme se mít v podstatě stejný typ kanceláří i v nové budově. Hlavně že tam budou pohromadě knihy a sbírky."Kolik bude celá tato akce stát a kdy bude hotova?
"Celkem na všechno potřebujeme dvacet pět milionů dolarů. Zní to hrozně, už jsme ale získali jednadvacet milionů. Není to jen na stěhování budovy a stavbu nového křídla. Naše finanční situace před povodní byla velmi dobrá a my jsme sami sobě jakoby půjčili peníze, které jsme měli v rezervě. A musíme je vrátit, pokud chceme být finančně zodpovědní, a to my samozřejmě chceme. Takže celkově potřebujeme pětadvacet milionů."
A kdy budete hotovi?"Když všechno dobře dopadne, dokončíme novou budovu v létě roku 2012. Na začátku budeme mít dočasnou výstavu, a doufám, že není velká senzace, když to teď řeknu, ale chtěli bychom začít s výstavou Alfonse Muchy. Naši stálou expozici ale zahájíme až v r. 2013."
Co bude vlastně náplní té výstavy? Bude to obdoba toho, co tam už bylo, nebo máte nějaké nové přírůstky do sbírek?
"Bude to do určité míry stejné jako předtím. Máme velmi krásné sbírky starších artefaktů, nebo spíš artefaktů ze starších vln imigrantů do Spojených států. To znamená před rokem 1918, před vznikem Československa. Máme kroje, truhly, rodinné bible a ty samozřejmě chceme vystavit. Taky ale budeme chtít dokumentovat a ukázat pozdější vlny emigrace do Spojených států, během 2. světové války a samozřejmě po komunistickém puči v r. 1948 až do roku 1989. Doufám, že budeme moci využívat modernější typy médií, abychom přiblížili příběhy emigrantů. Jde například o orální historii."
Přicházejí k vám nové předměty? Dostáváte od dárců nové přírůstky do sbírek?
"Ano, my tu ve Spojených státech máme velmi aktivní komunitu. Pořád nám posílají artefakty, jako například kroje, bible, zajímavé knihy. Pořád přijímáme takové věci a jsme vůči takovým darům otevřeni."