My tři králové jdeme k vám...

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

K + M + B křídou načmárané na dřevěné zárubně dveří zvěstuje, že tudy prošli tři králové - Kašpar, Melichar a Baltazar - na své pouti do Betléma za právě narozeným Ježíškem. Tradiční Tříkrálová sbírka právě začala. Malí koledníčci teď chodí od domu k domu, zpívají a sbírají dary pro ty nejpotřebnější.

Kardinál Miloslav Vlk, foto: ČTK
S koledou a se zapečetěnými pokladničkami budou letos do poloviny ledna českými a moravskými městy procházet skupinky dětí převlečených za tři krále. Charitní Tříkrálová sbírka je jednou z největších dobrovolnických akcí v České republice. V neděli jí v zaplněném sále kardinála Berana na Arcibiskupství pražském požehnal kardinál Miloslav Vlk. Koledníkům, kteří letos už podesáté vyráží s kasičkami a vybírají peníze pro nemocné, seniory nebo matky v nouzi, kardinál Vlk popřál, aby byli lidé co nejvstřícnější:

"Těm koledníkům bych popřál, jak jsme se za to modlili, aby našli otevřené srdce u lidí. U těch, se kterými se setkají, které osloví. Já se domnívám, že i v té finanční krizi, která je, budou mít lidé otevřenější srdce, když sami třeba cítí možná nějaké limity a podobně."

Foto: ČTK
V každé diecézi se koleduje trochu jinak. V oblastech, kde je kolednická tradice stále živá, skupinky vyjdou pouze na svátek Tří králů, tedy 6. ledna. Jihomoravské domácnosti začali koledníci s kasičkami obcházet už na Nový rok. Do tradiční Tříkrálové sbírky Diecézní charity Brno se zapojilo na 3000 skupinek. V Praze se koleduje od druhého do jedenáctého ledna, říká ředitel Arcidiecézní charity Praha Jaroslav Němec:

"V Praze chodíme hlavně na ulici, do metra nebo do nějakých obchodních domů. Máme povolení od určitých obchodních domů, kam můžeme dovnitř, jinak tam koledníci nesmějí. Zkoušíme také někdy odpoledne, zejména 6. ledna na Tři krále, jít a zaklepat na domácnosti, i když musím říct, že v Praze na to lidé nejsou zvyklí."

Foto: ČTK
Učitelka náboženství z Prahy-Vinoře Marie Nováková s potěšením řekla, že zatím jsou k nim lidé vstřícní:

"Tady máme koledníků asi sedm nebo osm, ale v celku, ve všech skupinkách prochází 22 dětí. Koledují v Praze-Vinoř, v Satalicích, Dřevčicích, Přezleticích a v Jenštejně v domově důchodců. Letos je to pro nás větší sbírka, loni jsme teprve začínali, takže první větší. Nepočítali jsme, kolik jsme vybrali, ale byli jsme velice překvapeni, že lidé vzdálenější, i lidé na poště a tak dále, nám dávali poměrně vysoké částky."

Z výtěžku se každý rok podporuje spousta projektů. Kardinál Vlk popsal některé z nich:

Foto: ČTK
"Postavili jsme v Ugandě nemocnici, ale teď tam děláme učňovskou školu, aby tamní děti byly připravovány do života. Potom to bude akce na dům seniorů v Mukařově, aby i staří lidé měli pohodlí ve svém stáří."

Sbírka končí 14. ledna. Od roku 2000, kdy chodili koledníci poprvé, se vybralo 464 miliónů korun.

Do Tříkrálové sbírky je možné přispět kromě předání příspěvku do pokladničky koledníků také dárcovskou SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777. Přispět se dá také přímo na účet sbírky 66008822/0800. Více informací lze nalézt na internetových stránkách www.trikralovasbirka.cz.