Tři králové jsou opět v ulicích. Podaří se za dvacet let vybrat 1,5 miliardy korun?

Foto: ČTK / Vít Šimánek

V plném proudu už je Tříkrálová sbírka. Kašpar, Melichar a Baltazar dorazili i před budovu Českého rozhlasu v Praze. Jedná se o největší dobrovolnickou akcí v Česku. Koledníci vybírají peníze na charitativní služby, které pomáhají seniorům, dětem i lidem v nouzi. Charita ji organizuje letos už po dvacáté.

Foto: ČTK / Luboš Pavlíček

Tři králové v Praze,  foto: ČTK / Vít Šimánek
Zpočátku netušili, jak se lidé ke sbírce postaví. Už v 90. letech ji chtěl zavést olomoucký arcibiskup Jan Graubner, uvádí první národní koordinátor sbírky Marek Navrátil:

"Nám připadalo, že to, co se daří v Německu, v Rakousku a dalších zemích, u nás fungovat nebude. Až v roce 1999 přišel otec arcibiskup s tím, že se neptá, jestli ano nebo ne, ale ptá se kdy."

Letos se do sbírky zapojuje zhruba 75 tisíc koledníků. A často je to zajímavá podívaná. Například centrem Prahy prošel Tříkrálový průvod s velbloudy. Koledníkům požehnal kardinál Dominik Duka a následovala Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Historickou částí Olomouce projel na koni biskup Josef Nuzík. Doprovázeli ho primátor a ředitel olomoucké charity.

Loni se vybralo 122 milionů korun

Foto: ČTK / Dalibor Glück
Právě v olomoucké arcidiecézi byla tato tradice založená a zdejší lidé do celostátní sbírky přispívají nejvíc. Loni se vybralo 30 miliónů. A v celé republice přes 122 milionu korun.

"Pokud budu optimistická v číslech pro letošní sbírku, tak se za celou historii dostaneme na téměř 1,5 miliardy korun. Podporujeme pečovatelskou a zdravotní službu, hospicovou péči, věnujeme se i práci s dětmi a mládeží," uvádí koordinátorka Gabriela Víšová.

Koledníci píší na dveře zkratku K + M + B + příslušný rok. Neznamená to však iniciály Tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara, ale Christus mansionem benedicat, což v překladu je Kristus ať žehná tomuto domu po celý následující rok. Koledování doprovází i řada akcí, například koncerty, živé betlémy a různé hry. Podle Naděždy Páleníkové z charity vzali sbírku lidé za svou. Na koledníky někde už čekají.

Tři králové v Olomouci,  foto: ČTK / Luděk Peřina
"Mnohdy se stává, že když v době té koledy někdo není doma, tak nechává obálku u schránky pro Tři krále. Společnost si zvykla, že sbírka je něco, co k době Tří králů patří."

Koledníci zachránili život a chytili zloděje

Řadu koledníků obléká na Moravě Alena Hojgrová ze Záhřebu. Šije pro ně pláště a turbany. Za tři roky jich ušla více než 200. Koledníci zažívají při obchůzkách i různá dobrodružství. Zachránili lidský život a dopadli zloděje, uvádí první koordinátor sbírky Marek Navrátil.

"V jedné vesnici koledníci slyšeli skrz dveře sténání. Paní, která tam bydlela, měla akutní srdeční příhodu. Ti koledníci jí tehdy pomohli zachránit život. Potom zase někde nachytali nějakého zlodějíčka, který byl zrovna v té domácnosti na nějakém lupu, tak ho pomáhali dopadnout."

Tříkrálová sbírka končí 14. ledna. Z jejího výtěžku zůstává 65 procent v regionu, část jde na pomoc v zahraničí. Například olomoucká arcidiecéze posílá peníze na Ukrajinu a Haiti.