V Česku znovu probíhá Tříkrálová sbírka, tentokrát podpoří i oběti zemětřesení v Pákistánu

Foto: ČTK

Po celém Česku lze v těchto dnech potkat skupinky koledníků s pokladničkami. Už pošesté tu totiž probíhá celostátní Tříkrálová sbírka, kterou pořádá Česká katolická charita. Z jejího výtěžku se podporují humanitární projekty přímo v diecézi, vybrané peníze ale míří i na konta zahraniční pomoci. Loni se tak ze sbírek přispělo na obnovu zemí postižených cunami. Podrobnosti k letošní Tříkrálové sbírce má Milena Štráfeldová:

Foto: ČTK
Tříkrálová sbírka se v českých zemích stává už tradicí. Koledníci v kostýmech Tří králů se v ulicích, ale i ve školách, úřadech nebo domácnostech objevují hned po Novém roce. V Praze každoročně sbírce předchází průvod Tří králů na Hradčanech:

"Melichar, Baltazar a Kašpar jedou do Betléma za Ježíškem, aby mu dali své dary."

Průvodu s živými velbloudy se i letos zúčastnily stovky lidí. K Loretě Pražané přinesli dárky a hračky, které tentokrát dostaly děti z psychiatrické kliniky motolské nemocnice. Koledníci samotné Tříkrálové sbírky však do kasiček vybírají výlučně peníze. Jen loni se jim podařilo shromáždit téměř 63 milionů korun. Letos pražským koledníkům přijelo na pomoc na šest desítek koledníků z Polska:

"My jsme z Polska, přijeli jsme na žádost vašeho biskupa. Jsme z Jastrzebia, z Krakova a přijeli jsem sem, abychom vybírali pro vaše děti."

Foto: ČTK
Tříkrálová sbírka probíhá nejen v Praze, ale i v dalších diecézích. Jen v Královéhradecké diecézi, kde sbírka v roce 1999 začala, žádá letos o příspěvky na dva tisíce skupinek koledníků. Loni se tu vybralo téměř osm milionů korun, šest set tisíc přitom charita věnovala na pomoc asijským zemím postiženým ničivou vlnou. Podobná situace je podle mluvčího českobudějovické katolické charity Romana Tlapáka i na jihu Čech:

"V současné době chodí v diecézi České Budějovice na tisíc šest set padesát koledníků. Jsou to děti i dospělí. V loňském roce naši koledníci vykoledovali dva a půl milionu korun, což bylo nejvíc v historii naší diecéze. Věřím, že to bylo i kvůli humanitární pomoci lidem postiženým cunami v jihovýchodní Asii."

V letošním roce českobudějovická diecéze podpoří hlavně sociální projekty, pomůže rodinám a lidem v nouzi. Podobné plány mají i ostatní diecéze v České republice. I letos však charita podpoří deseti procenty výtěžku ze sbírky zahraniční humanitární konta, tentokrát pro oběti zemětřesení v Pákistánu.

Lidé, které jsme oslovili v pražských ulicích, přispívají do Tříkrálové sbírky vcelku ochotně:

"Přispívám pravidelně, na děti i na postižené lidi. Dávám tak dvacet, třicet korun, kolik mám. Já si myslím, že kdyby přispěl každý z naší republiky, tak by bylo dobře."

Do Tříkrálové sbírky však nejsou ochotni přispět všichni, koho koledníci osloví:

"Já bych nepřispěl. A důvod je nedůvěra, že peníze se dostanou tam, kam by měly. Pokud bych měl peníze nazbyt a chtěl bych přispět, tak bych to udělal tím způsobem, že bych třeba peníze doručil do dětského domova sám, abych měl jistotu, že se dostanou tam, kam mají."

Organizátoři Tříkrálové sbírky však tvrdí, že vybrané peníze skutečně skončí na humanitárních kontech. Pokladničky koledníků jsou zapečetěné a označené číslem. Stejné číslo má na vizitce osoba starší osmnácti let, která dětské koledníky doprovází.