Tříkrálová sbírka letos slaví čtvrt století. Zapojí se 80 tisíc koledníků a má i nový song
Do ulic českých měst a obcí už po pětadvacáté vyrazili dobrovolníci a dobrovolnice. První lednový den totiž oficiálně začala tradiční Tříkrálová sbírka, kterou pořádá Charita ČR. Desetitisíce dobrovolníků předávají radost a požehnání do nového roku 2025 a do kasičky vybírají peníze na pomoc potřebným. V loňském roce Tříkrálová sbírka vynesla téměř 176 milionů korun, což bylo nejvíc v její historii.
Tříkrálová sbírka, která je největší dobročinnou sbírkovou akcí v České republice, letos slaví 25. narozeniny. Poprvé vyrazili tři králové do ulic v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi a obnovili tak starodávnou lidovou tradici. Od té doby se do organizace a průběhu koledování každoročně zapojilo na 70 tisíc dobrovolníků, kteří do kasiček vybrali desítky milionů korun - za dobu existence sbírky jsou to 2 miliardy korun.
Letos se do sbírky zapojí přibližně 80 tisíc dobrovolníků. Jako vždy mají kromě tradičního kostýmů tří králů s sebou kasičku s logem Charity ČR. „Kasička je zapečetěná a také jsou vybaveni průkazkou, která potvrzuje, že jsou to koledníci Tříkrálové sbírky Charity ČR,“ říká koordinátorka akce Gabriela Víšová.
Vykoledované peníze pak prostřednictvím Charity pomohou statisícům lidí v nouzi v Česku. Především v regionech, kde se sbírka koná. Například oblastní charita Hradec Králové z výtěžku sbírky podpoří službu domácí hospicové péče, a také výstavbu a provoz lůžkového hospice ve Stěžerách. Výtěžek letos pomůže třeba i mobilnímu hospicu svatého Martina v Blansku nebo Charitě Český Těšín v rekonstrukci Domu pokojného stáří.
Jinde použijí vybrané prostředky třeba na nákup pomůcek a vybavení pro péči o pacienty hospiců i stacionářů, na podporu domovů pro rodiny s dětmi, na služby pro pěstounské rodiny, nebo podpoří různé dobrovolnické programy na pomoc nemocným, seniorům, handicapovaným a znevýhodněným dětem.
Část výnosu bude věnována i na rozvojovou a humanitární pomoc do zahraničí. Charita České republiky totiž pomáhá ve více než 20 zemích - třeba v Zambii, Gruzii nebo Etiopii. Například partneři Diecézní charity Hradec Králové část peněz použijí na dobročinné projekty pro chudé v Indii.
V ostravsko-opavské diecézi ovlivní sbírku letos zářijové záplavy. Do Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji a části Jesenicka se zapojí přibližně 10 tisíc dobrovolníků. V některých zasažených lokalitách bude ale koledování omezeno.
Charity působící v zaplavených oblastech podpoří některé z dalších regionálních charit, které jim pošlou část svých vykoledovaných peněz. Novinářům to řekl ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo.
„Tříkrálovou sbírku vnímám především jako symbol solidarity a lidskosti, kdy každý dar může podpořit ty, kteří třeba čelí nečekaným životním zkouškám. Proto jsme se v rámci Tříkrálové sbírky rozhodli podpořit charity, které působí na územích zasažených záplavami takzvaným solidárním příspěvkem. To znamená, že přispějeme pěti procenty ze svého výnosu koledování a rozdělíme je Charitě Bohumín, Jeseník, sv. Martina v Malé Morávce, Krnov, Opava a Ostrava,“ uvedl Curylo.
Nový klip
K jubilejnímu ročníku složil novou kolednickou hymnu písničkář Michal Horák. Jak uvedl na sociálních sítích, když ho pořadatelé sbírky oslovili, aby napsal song jako poděkování koledníkům, neváhal prý ani minutu.
„Jako Tříkrálový koledník jsem chodil s kamarády od domu k domu už od svých šesti let, oba rodiče sbírku doteď pořádají, takže na vlastní kůži vím, jak sbírka pomáhá a jak je důležité, aby dál úspěšně pokračovala. A napsat o ní píseň šlo samo, zážitků z těch let mám opravdu hodně. Snažil jsem se písničku zároveň pojmout neotřele a bez patosu, prostě aby udělala radost všem, co na sbírce spolupracují,“ prozradil Horák.
Tříkrálovou sbírku, která probíhá až do 14. ledna 2025, doprovodí řada různých akcí. Nebudou chybět třeba tradiční průvody tří králů s koňmi a živý betlém, na mnoha místech zazní tříkrálové koncerty, v Litomyšli dokonce vyrobili k 25. výročí sbírky speciální tříkrálové pivo.