Startuje Tříkrálová sbírka - loni Češi darovali 104 miliónů korun

Tříkrálová sbírka, foto: ČTK

Do ulic opět vychází koledníci Tříkrálové sbírky. Celostátní akce, kterou pořádá Charita ČR, se letos uskuteční poosmnácté. Poprvé sbírku spojenou s tradičním koledováním uspořádali v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. Odtud se rozšířila po celé republice.

Tříkrálová sbírka,  foto: ČTK
Loni se do ní zapojilo na 60 tisíc koledníků, a podobné to bude i letos. Od roku 2000 lidé darovali více než 1,13 miliardy korun.

Koledují lidé všech věkových kategorií, od malých dětí přes rodiny po seniory. Jsou mezi nimi koledníci různých profesí, nechybějí například lékaři či učitelé, řekl koordinátor sbírky Marek Navrátil. Odolávat musejí nejen nepříznivému počasí, ale i náročným terénům. Například koledníci z Charity Svaté rodiny Nový Hrozenkov se vydají mezi 5. až 7. lednem na samoty v zasněžených horách.

Lidé jsou při sbírce každý rok o něco štědřejší. Například v roce 2005 se výtěžek přehoupl přes 50 miliónů korun, o sedm let později se vybralo více než 75 miliónů a loni byla pokořena 100 miliónová hranice.

Marek Navrátil,  foto: ČT24
"Koledníci mají zapečetěnou pokladničku, a průkazku, což je taková plná moc k tomu, že Charita ČR o nich ví," uvedl koordinátor sbírky Marek Navrátil. Kromě příspěvku do pokladniček můžou lidé poslat i dárcovské sms zprávy a převést peníze na účet. A kam peníze půjdou?

"Z Tříkrálové sbírky se vždycky podporují projekty Charity ČR. Ta se věnuje celému spektru lidí, ať jsou to senioři nebo maminky s dětmi v tísni, lidé bez domova, handicapovaní a podobně."

Výtěžek se rozděluje podle pevně stanového klíče. 65 procent vybrané částky se použije na pomoc v obci či jejím okolí, kde dárci peníze věnovali. Například v Uherském Brodě je za 400 tisíc korun plánovaná rekonstrukce kuchyně, která zajišťuje stravu pro charitní pečovatelské služby, ale i veřejnost. Dalších 15 procent sumy putuje na projekty v diecézi, pět procent na celostátní projekty a desetina na zahraniční pomoc. Zbývajících pět procent připadne na náklady a režii sbírky. Koledování totiž doprovází i řada akcí, například tříkrálové koncerty a průvody, živé betlémy a soutěže.

Prostřednictvím dárcovských sms se loni vybralo přes 30 miiónů

Pavla Gomba,  foto: Alžběta Švarcová,  archiv ČRo
Jak vyplývá ze statistiky Fóra dárců, Češi darují na dobročinné účely značné množství peněz. Od ledna do listopadu 2017 zhruba 7,5 miliardy korun. Přibližně polovinu věnovaly firmy. Mezi lidmi jsou populární zejména dárcovské SMS zprávy - loni se díky nim vybralo přes 30 miliónů korun. Nově jejich prostřednictvím lidé podporují také vzdělávání a výzkum. Na vzestupu jsou podle Fóra dárců i veřejné sbírky. Loni jich bylo víc než 1400. Například v roce 2015 patřily k nejúspěšnějším sbírky na církevní stavby.

Češi pomáhají i ve vzdálených zemích. Podle ředitelky české pobočky nadace UNICEF Pavly Gomby poslali loni na boj proti dětské podvýživě a zajištění pitné vody v Jižním Súdánu víc než 4,5 milionu korun. Dárci z Česka taky podpořili čtvrt miliónem korun chudé rodiny a sirotky ve Rwandě. Zajistili taky 188 koz, které lidé v nouzi využívají na mléko a maso.