Na Božím Daru už úřaduje Ježíškova pošta. Razítko letos zdobí Ježíšek s kometami

Razítko Ježíškovy pošty, foto: ČTK / Slavomír Kubeš

Na Božím Daru začala v prosinci úřadovat tradiční Ježíškova pošta. Pohledy, dopisy a přání označují pracovníci pošty speciálním vánočním razítkem. Zájem je každoročně velký, loni orazítkovali přes 340 kilogramů zásilek.

Ježíškova poštovna,  foto: ČTK / Slavomír Kubeš

Ježíškova pošta funguje na Božím Daru Od roku 1994. Pracovníci v tamním infocentru každoročně razítkují dopisy nejen z celé České republiky, ale z různých koutů světa.

Například z Německa, Ruska nebo Holandska. Z Božího Daru putují ale pohledy, přání a dopisy také do exotických zemí. Nejvzdálenější byly do Mexika, Brazílie, Austrálie, Kazachstánu, Kanady, USA na Nový Zéland nebo do Číny

Jak to funguje? Děti i dospělí mohou na Božím Daru po celý rok vkládat pohledy, dopisy a přání pro své blízké do Ježíškovy schránky. V prosinci jsou všechny zásilky oraženy "ježíškovským" razítkem a rozeslány adresátům.

Letos jek kvůli pandemii koronaviru ale vstup na poštu Partner v Božím Daru omezen. Ti, kteří se tam nedostanou osobně, mohou své dopisy či přání zaslat na poštu Boží Dar. Tato přání budou také orazítkovaná a v prosinci spolu s ostatními rozeslána.

Jiří Slíva,  foto: Alžběta Švarcová,  archiv ČRo

Výtvarná podoba razítka má každý rok originální podobu. Motivem letošního je stylizovaný portrét malého Ježíška orámovaný kometami a text "Boží Dar". Autorem je výtvarník Jiří Slíva.

Otisky všech dosud použitých razítek jsou k vidění v expozici božídarského muzea, které bylo založeno v roce 2000. V návaznosti na Ježíškovu poštu byla roku 2007 v okolí města zřízena Ježíškova cesta, která formou pohádkové naučné stezky seznamuje děti s Ježíškem a dalšími pohádkovými postavami.

Boží Dar

Boží Dar,  foto: Oleksandr Dantsiger,  Flickr,  CC BY-NC 2.0

Boží Dar se nachází v nadmořské výšce okolo 1020 metrů a je nejvýše položeným městečkem v Česku. Založen byl jako horní město známé těžbou stříbra a cínu.

K názvu města se váže pověst, podle které je odvozeno z výroku kurfiřta Jana Fridricha, který odmítl horníky darovanou stoličku z ryzího stříbra se slovy: „Tento vzácný kov je váš chléb, je to Boží dar." Jméno však nejspíše město přejalo od některého ze zdejších starších dolů.