Na české turisty čekají v létě nové konzuláty

0:00
/
0:00

Split, Burgas nebo Benátky - tam všude najdou letos v létě čeští turisté nové konzuláty. Další konzuláty v místech, kam během prázdnin míří desítky tisíc Čechů, se budou posilovat. Ministerstvo zahraničí průběžně aktualizuje i seznam zemí, kde to může být pro české cestovatele nebezpečné. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Školákům už za pár dní začnou letní prázdniny a s nimi i hlavní sezóna dovolených. Miliony Čechů ji budou i letos trávit v zahraničí. Nejvíce jich zřejmě znovu zamíří do Chorvatska. Podle ředitele konzulárního odboru ministerstva zahraničních věcí Ivana Záleského tam ročně jezdí zhruba milion lidí. Čeští turisté si ale oblíbili i další jihoevropské země:

"Je to Španělsko, Řecko a letos k tomu přiřazujeme i Bulharsko."

Bulharsko v minulém roce navštívilo zhruba sto tisíc lidí a letos se tento počet ještě zvýší. Zhruba trojnásobek turistů jezdí do Španělska a Itálie. A právě v těchto zemích chce proto ministerstvo v letních měsících otevřít přechodné konzuláty:

"V turistické sezóně na rok 2005 zřizujeme konzulární jednatelství, a to na místech, která jsou frekventovaná českými turisty. Konzulární jednatelství budou Split, Rijeka, Benátky, Barcelona, Marseille a Burgas,"

upřesnil ministr zahraničí Cyril Svoboda. Další konzuláty se podle něj posilují. Týká se to především Athén, Vídně, Mnichova a Káhiry, kde počet českých turistů v letních měsících stále roste. Ministr Svoboda ale zdůraznil, že v případě nutnosti mohou Češi hledat pomoc i jinde:

"Každý občan České republiky, ať je kdekoliv na této planetě, i tam, kde není naše zastoupení, má právo na poskytnutí stejné pomoci od kteréhokoliv úřadu členského státu Evropské unie."

Naše konzuláty mají přitom vůči občanům zemí evropské pětadvacítky stejné povinnosti. Dosud tak ale řešily jen dvě žádosti slovenských občanů. Varovné jsou počty úrazů, dopravních nehod a úmrtí, kterými se české konzuláty v loňském roce zabývaly. Podle údajů ministerstva bylo v zahraničí hospitalizováno 236 osob, došlo ke třem stovkám úmrtí a k více než půl tisíci dopravních nehod. Konzuláty také řešily téměř devět set případů, kdy české občany v zahraničí vyšetřovala policie. Cyril Svoboda v této souvislosti připomněl například drogové delikty nebo nelegální převážení chráněných květin nebo živočichů.

"A nejde jen o zákony. Vřele doporučuji, abychom jako občané České republiky respektovali i místní zvyky a tradice. To, že se požaduje v některých zemích jistý styl nebo kultura oblékání, na svatých místech a podobně. Tak byť tam bude zájezd z České republiky plný agnostiků nebo ateistů, neznamená to, že se nemají chovat posvátně v místech, která pro jiné lidi posvátná jsou."

Ministerstvo zahraničí v současné době neuvádí žádné státy, které by byly pro naše turisty a cestovatele vysloveně nebezpečné. Doporučuje jim ale, aby při cestách do exotických zemí kontaktovali naše zastupitelství a aby aktuální situaci sledovali na internetové stránce úřadu www.mzv.cz/cestujeme. Zde také najdou veškeré kontakty na zastoupení České republiky ve světě.