Na Hradě jsou vystaveny unikáty z počátků české státnosti

Čelenka z 12. století, foto: ČTK

Nálezy z knížecího hrobu z 9. století, unikátní listiny potvrzující královská privilegia, to vše si mohou po dobu pouhých šesti dnů prohlédnout návštěvníci Pražského hradu. Začala první z velkých výstav ke 100. výročí vzniku Československa. Podle organizátorů nebyl takový soubor památek ještě nikdy vystaven.

Zlatá bula sicilská,  foto: ČTK
Jsou tu například dvě ze tří listin zlaté buly sicilské, kterou v roce 1212 potvrdil Fridrich II. právo české šlechty na volbu svého panovníka, dále evangeliář z 9. století, který byl použit při korunovaci Karla IV. českým králem. Protože jde o vzácné originály, expozice potrvá jen do 15. ledna. Navíc kvůli zachování klimatických podmínek tu může být najednou jen 60 návštěvníků. Najdou tu také unikátní archeologické nálezy z počátků české státnosti. Třeba stříbrnou plaketu, která byla objevena v hrobě muže pochovaného v předsíni velkomoravského kostela ve Starém Městě.

"Je na ní jezdec s učesanými dlouhými rozpouštěnými vlasy, na levé ruce mu sedí dravý pták. Právě ty vlasy a pták jsou atributy panovníka, a je docela možné, že to je moravský panovník," uvedl Petr Kroupa, ředitel památkářů Pražského hradu.

Kalich z 9. století se používal při pohoslužbách

Vzácný středověký kalich,  foto: ČTK
Zajímavé jsou i další nálezy. Například kolínský knížecí hrob z 9. století, který byl objeven dělníky při těžení hlíny v cihelně v roce 1865. Vůbec netušili, jaká je to vzácnost. Byl tu i kalich. Mělo se za to, že tu byl pohřben významný kališník z 15. století.

"Kalich měl nízkou nožku, která se při vyzvedávání rozbila. Poslali ho ke zlatníkovi do Prahy, který nožku doplnil. Dokonce se určitou dobu používal pro bohoslužebné účely. Až daleko později bylo rozpoznáno jeho veliké stáří. Nalezené předměty jsou naprosto exkluzivní. Muž měl velice kvalitní francký meč, a k tomu exkluzivní soupravu kování na řemeni, který držel pochvu meče, stříbrnou a pozlacenou. Něco takového nalézáme pouze u franckých panovníků. Je to každopádně nejbohatší nález na území Čech a Moravy z té doby."

Čelenka z 12. století,  foto: ČTK
Exkluzivní je i čelenka z 12. století. Tu našli v roce 1937 při bagrování u řeky Vltavy na okraji Českých Budějovic, a jsou na ní ražené reliéfy.

"Stejným způsobem, jak se razily české denáry. Čelenka je datovaná do druhé poloviny 12. století. Jsou na ní vyraženy reliéfy, pět motivů. Nejdůležitější je trůnící král s žezlem, z jeho druhé strany je muž s obnaženým mečem."

Vzácné nálezy i tisky potřebují velkou ochranu, uvedl Petr Kroupa. Zvláště citlivé jsou listiny, pergamen, kůže a iluminace. Věci jsou uložené v klimatizovaných depozitářích, kde se udržuje stálá teplota 16 stupňů Celsia, a každý den se to kontroluje.