Na Klínovec v bublině

Foto: Zdeňka Kuchyňová / Český rozhlas - Radio Praha
0:00
/
0:00

Nejvyšší horou Krušných hor je Klínovec. Vypíná se do výšky 1244 metrů. Na jeho vrcholu stojí televizní věž a hotel s rozhlednou vysokou 24 metrů. Tam se však dneska neubytujete, protože prochází rekonstrukcí. Z Klínovce je fantastický výhled na všechny strany. Pokud vám bude přát počasí, je možné zahlédnout i 200 kilometrů vzdálenou Sněžku, šumavský Javor nebo památný Říp.

Foto: Zdeňka Kuchyňová / Český rozhlas - Radio Praha
Krušné hory se za posledních 20 let změnily k nepoznání. Byly zalesněny a navíc mají pro turistiku výbornou polohu. Leží 120 kilometrů od Prahy a v těsné blízkosti s německým střediskem Oberwiesenthal. Největším střediskem Krušných hor na české straně je Skiareál Klínovec, který stejně jako Krušné hory, prochází bouřlivým rozvojem. Staví se tu a staví. A to především nové lanovky, sjezdovky a další technické vybavení. Celkově by se tu investice měly vyšplhat na 600 miliónů, uvedl Adam Svačina.

"První částí projektu byla nová lanovka, kterou si dnes vyzkoušíte. Postavila se na sezónu 2011/2012. Lanovka má oranžovou krycí bublinu, která je pro Českou republiku jedinečná. Snažíme se tuhle lanovku propagovat jako hlavní tahák našeho areálu. Krycí bubliny můžete vidět v Rakousku nebo v Itálii. V Čechách jsme byli první, kteří s tímto systémem přišli. A proč je bublina oranžová? Člověk, který se bublinou zakryje, tak nejen, že je mu uvnitř tepleji, ale navíc má pocit, že se všechno rozjasňuje. Dělá to lyžování příjemnější."

Adam Svačina, Petr Zeman a Kateřina Samotná. Foto: Zdeňka Kuchyňová / Český rozhlas - Radio Praha
A je to pravda. I když foukal pořádný vítr, cesta byla příjemná. Foukalo jen na nohy, které z bubliny vyčuhují. Ještě jedna krycí bublina je na Moravě v Červené Vodě. Na Klínovci chtějí lanovkami pokrýt celý kopec, aby se Skiareál Klínovec stal moderním střediskem.

"Raději jsme šli do dražších zařízení. K lanovce s bublinou se musí postavit nová technologie, jsou jiné sloupy, jiná lana. Lanovka má odpojitelný systém. Nejdřív jede pomalu, během jízdy rychle a zase se pomalu zastavuje. Všechno dohromady to vytvoří cenu, která je dvakrát dražší než normální lanovka,"

uvedl jednatel areálu Petr Zeman. O tom, že se na Klínovci staví, jsme se v pořádném větru přesvědčili na vlastní oči. Na vrcholu tu připravují další čtyřsedačkovou lanovku s bublinou, která bude dlouhá dva a čtvrt kilometru, a povede na jáchymovskou stranu Klínovce.

"Jsou tam úplně jiné vyhlídky. Navíc kopec propojí další údolí a vzniknou tam dvě nové sjezdovky, které budou dlouhé zhruba 3 kilometry a široké 50 až 100 metrů podle dnešních parametrů. Převýšení sjezdovek bude zhruba 500 metrů. To jsou už parametry pěkných alpských sjezdovek. Lanovku teď doděláváme, na letošní sezónu ji nestihneme, protože je investičně náročná. Samotnou lanovku bychom stihli otevřít, ale bez zasněžování, bez retenčních nádrží a parkoviště. Proto ji otevřeme zhruba v červenci příštího roku. Celkem tu vznikne pět nových lanovek a několik dalších vleků. Tím se dostáváme délkou sjezdovek i modernizací areálu na špičku v republice. Zároveň se dostaneme na úroveň středisek v podhůři Alp. Modernizací se dostáváme dokonce na lepší úroveň, protože takového lanovky tam v menších areálech nebývají."

Jak uvedl Petr Zeman, modernizuje se také na německé straně, kde leží Oberwiesenthal s podobným lyžařským areálem. Loni tak vznikl skiregion Fichtlberg - Klínovec. Je tu 27 sjezdových tratí a oba areály už mají průkazku na víkendové lyžování za společné ceny. Mezi areály jezdí skibusy a je to jízda do deseti minut. Cílem je, aby vzniklo středisko propojené lanovkami. Vzdušnou čarou jsou od sebe totiž obě střediska vzdálena jen 1,5 kilometru. Ale to mluvíme o horizontu zhruba pěti let.

Krušné hory, pohled z vrcholu Klínovce. Foto: Zdeňka Kuchyňová / Český rozhlas - Radio Praha
Turistům se snaží vyjít vstříc i klínovecké Sportcentrum. Pokud jen tak jedete kolem, nemáte sebou ani lyže, ani boty, ani helmu, dokonce ani bundu či lyžařské kalhoty, a dostanete chuť si zalyžovat, není problém. Ve zdejší půjčovně vše dostanete.

"Od vybavení pro tříleté děti, až po chlapy, kteří mají nohu velikost 52. Na Klínovci máme několik provozoven. Takže ve chvíli, když vidíme, že tady začíná vybavení docházet, tak ho svážíme z ostatních provozoven."

Jak uvedla Kateřina Samotná, zvláště pro děti tu je zajímavý výcvikový areálek. A pohyblivý pás je pod plexisklem.

"U nás je centrála lyžařské snowboardové školy. Učíme prcky od tří let. Všichni instruktoři mají mezinárodní licenci a mluví česky, anglicky, německy a rusky. Takže děti se svěřují profíkům. Děti tu mají udržovaný miniareálek s figurkami a pojízdným pásem. Jsme tu v centru dění. Lidi si nasadí lyže u lesa a sjedou k lanovce. Nemusí se nikde trápit a chodit pěšky daleko."

Foto: Zdeňka Kuchyňová / Český rozhlas - Radio Praha
I když je pro Klínovec podstatná zimní sezóna, krásně je tu i v létě. To můžete z vrcholu sjet třeba na horském kole nebo terénní koloběžce.

"Můžete si zaplatit instruktora a on s vámi na celý den vyrazí na kole. Ukáže vám místa, která stojí v okolí za to vidět. Vyfotí vás, kde budete chtít. Děláme přestávky v létě na borůvky a takové pohodové nenáročné výlety. Není to žádné dupání do kopců. Ve spolupráci se Skiareálem Klínovec, který přes léto provozuje lanovku Dámská, vyvezeme lidi i s kolem na špičku a odsud jsou prakticky po vrstevnici značené trasy, kde se zase spouští zpátky sem. Lidi, kteří sem přijedou, jsou překvapeni, že je tady hezky."

10
50.384005280000
12.953910830000
default
50.384005280000
12.953910830000