Na kontě SOS povodně se sešlo 269 milionů
Pokud bylo na loňských povodních něco pozitivního, byla to určitě vlna lidské solidarity, která následovala. Peníze přicházely ze zahraničí i z domova. Své příspěvky postiženým posílaly podniky i jednotliví lidé. Největší veřejná sbírka SOS Povodně získala na svém kontě rekordních 269 milionů korun. Organizátoři fondu, Nadace Člověk v tísni, tak mohly pomoci tisícům lidem a desítkám postižených obcí. Více Jaromír Marek.
"Zjednodušeně se dá říci, že firemní dary šly především institucím a obcím a dary od jednotlivců šly zase lidem, rodinám. Je v tom jakási logika. Abych to shrnul, celkem se, včetně darů, vybralo 269 mil. Z toho 152 mil, tedy 56% šlo na příspěvky domácnostem, na projekty veřejného zájmu šlo 99 mil, na malé projekty pomoci, jako bylo vysoušení, humanitární pomoc, dobrovolníky, centrum v Karlíně, techniku. Sedm milionů k 15.7. zbývalo. Dva miliony už byly dorozděleny rodinám, další milion a půl bude rozdělen v zápětí. Zhruba 1,5%, což je částka do 4 milionů pokryje administrativní, účetní náklady. Náklady spojené s organizací a kontrolou sbírky."
Příspěvky na obnovu zničené domácnosti získalo celkem 3170 rodin. Finanční částky se pohybovaly, podle míry postižení, od 10 do 350 tisíc. V rámci projektů veřejného zájmu získaly peníze poškozené obce a města. Největší příspěvek putoval do Mělníka, Litoměřic, pražského Karlína a Tábora. Na co byly peníze vynaloženy? Více koordinátor projektů veřejného zájmu nadace Pavel Mandula.
"Šlo o objekty, které jsou pod správou obce. Např. školy, domovy důchodců, komunikace. Zkrátka vše, co se netýká rodin. Rozdělování jsme konzultovali se starosty a zástupci obcí, kteří měli největší přehled."
Z prostředků získaných ve sbírce bylo opraveno a vybaveno 64 škol, deset domů s pečovatelskou službou, řada knihoven, muzeí a příspěvky šly i na obecní byty.







