Na nedělním stole zavoní vypečená husička a Svatomartinské víno

Foto: Iva Balk/Pixabay

11. listopadu má podle lidových pranostik přijet svatý Martin na bílém koni. Naposledy se mu to povedlo v roce 2007. Tento den se také otevírá Svatomartinské víno a pojídají se pečené husy. Právě zájem o husí maso dlouhodobě narůstá.

Foto: ulleo/Pixabay
Restaurace pro své hosty pořádají dokonce několikadenní svatomartinské hody. Mnohé už mají zaplněný seznam rezervací. Farmy braly objednávky na letošní rok už během loňska. Třeba v Brodě nad Dyjí chovali ještě před třemi lety asi 30 kusů hus, letos se jim podařilo vykrmit dvě stovky opeřenců, potvrdila chovatelka Dagmar Beránková.

"Zájem je enormní. Je to v souvislosti se Svatomartinským vínem. Vím, že to příští rok zase budeme muset navýšit, myslím, že budeme muset trošku zvětšit i ohradu."

Zatímco Svatomartinského vína bude letos víc než 2 milióny 200 tisíc lahví, české husy už nejsou. Přestože farmáři chovy zvětšují, nedokáží pokrýt poptávku, která je nejenom mezi jednotlivci, ale taky mezi restauracemi, dodává předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá:

"Bylo kolem 152 tisíc kusů housat. Zájem o husy je opravdu velký. Můžeme se setkat i s tím, že pak jíme i různé křížence hus, tzv. husokachny, nebo kachny."

Například na farmě v Rohozné poblíž Jihlavy veškeré husy z vlastního chovu vyprodali už v polovině října. A to jich vykrmili tisícovku. Farma Skupeč na severu Plzeňska začínala před 12 lety s téměř 600 kusy, letos jich má 1000, a prodá je bez problémů. Husy z farmy jsou o něco dražší než ze supermarketů, je to dáno vyššími náklady na krmení.

V ochodech už české husy většinou nejsou, objevují se dovozené z Maďarska. Právě odtud se dováží skoro 95 procent veškerého husího masa. Jen pro zajímavost - zatímco ještě před pěti lety se k nám za 8 měsíců dovezlo přes 200 tun husího masa, letos je to už více než dvojnásobek. O husy je zájem i o Vánocích.

Rezervace na husí hody už někde vůbec neseženete

Restaurace se předzásobují a rozšiřují svoji nabídku. Speciální husí menu nabízejí po celý týden. Jako předkrm volí většina restaurací různou úpravu husích jater, jako polévka se obvykle servíruje kaldoun. Hlavní jídla bývají pečená husa, pečené stehno, filovaná prsíčka, husí roláda, některé restaurace nabízejí i kachní maso. Jak uvedl Daniel Houška, provozovatel pražské restaurace Na Farkáně, zdejší kuchaři zpracují během týdne až stovku hus.

"Co se týče přímo 11. listopadu, tak máme rezervace, které už jsou úplně plné, už si nemůžeme dovolit vzít ani nohu. Pečeme stovku celých hus."

Vypečenou husičku mohou strávníci zapít lehkým Svatomartinským vínem. Díky mimořádně teplému počasí letošního léta se na trhu objeví vysoce kvalitní červená vína. Svatomartinské poznáte podle toho, že mají nálepku s jezdcem. Tu získají jen ti vinaři, kteří splní přísná pravidla.

Foto: Iva Balk/Pixabay