Na pražskou Letnou se 8. května vrátí po šestnácti letech vojenská přehlídka

Květen 1945

Až půl milionu lidí očekávají organizátoři vojenské přehlídky na pražské Letné, která bude vyvrcholením oslav 60. výročí konce 2. světové války. Oslavy však budou probíhat nejen na dalších místech Prahy, ale i v řadě míst celé republiky. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Květen 1945
8. května se na pražskou Letnou po šestnácti letech znovu vrátí vojenská přehlídka. K oslavám 60. výročí konce 2. světové války ji tu chtějí uspořádat členové klubů vojenské historie z České republiky i ze Slovenska. Předvedou zde stovky kusů vojenské techniky, kterou naše armáda používala od 1. světové války až po dnešek. Pořadatelé přitom chtějí vzdát hold zejména válečným veteránům.

"My všichni trpíme tím, že tento stát na své veterány v podstatě zapomíná, nevěnuje se jim a že zpětná sebereflexe společnosti vůči těm padesáti tisícům lidí, kteří odešli v letech 1939 - 1941bojovat do zahraničí, je vlastně velmi slabá a velmi chabá,"

říká jeden z hlavních organizátorů přehlídky Václav Marhoul. Očekává, že přehlídku uvidí až půl milionu lidí. Pražané podle něj sice mají Letenskou plán spojenou s pořádáním komunistických přehlídek a manifestací, Marhoul však připomíná, že Letná velkým akcím sloužila i v demokratickém Československu:

"Za první republiky se tam uskutečňovaly vojenské přehlídky předmnichovské armády, sokolské slety a v roce 1945 tam bylo defilé Československé obrněné brigády z Velké Británie."

Květen 1945
Kromě vojenské přehlídky, kterou bude přímo na Letné doprovázet kulturní program na třech pódiích, se v Praze na 8. května chystají i další akce. Jednou z nich bude tzv. Dejvická demarkační. Dejvická ulice v Praze 6 se při ní promění na demarkační zóny spojeneckých armád s vlastním kulturním programem i přehlídkou národních kuchyní. Ve stejný den odpoledne proběhne rekonstrukce boje o barikádu v pražském Braníku a boje obránců Prahy s wehrmachtem budou ve dnech 5. a 7. května i u Českého rozhlasu. Podrobnosti upřesnil ředitel ČRo 1 Radiožurnálu Alexandr Pícha:

"Bude to samozřejmě koncentrovaná realita, protože boje probíhaly čtyři dny. Bude tam hlavní útok jednotek SS do budovy Českého rozhlasu z Balbínovy ulice, potom přijedou četníci tramvají a nákladním vozem, budou se probourávat do budovy Českého rozhlasu nákladním automobilem, budou střílet pancéřovými pěstmi a nakonec přijede německý tank, který zlikvidují povstalci pancéřovou pěstí."

Akcemi v Praze vyvrcholí oslavy konce 2. světové války v celé České republice. Budou jim předcházet přehlídky vojenské techniky, pietní akty a kulturní programy v Ostravě, Plzni a dalších místech, kde na jaře r. 1945 probíhaly boje s nacisty. Na přípravách těchto akcí se kromě státních institucí a obecních úřadů podílí i téměř tři desítky občanských sdružení.