Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevuje

Demonstrace ve Varnsdorfu, foto: ČTK

Varnsdorf a Rumburk na Děčínsku prožily horký závěr týdne. Demonstrace a následné debaty lidí s vedením města byly další reakcí na stupňující se napětí mezi starousedlíky a Romy. Zatímco ve Varnsdorfu se demonstrace asi 200 lidí obešla bez násilí i větších výtržností, v Rumburku, kde přišlo na 1500 účastníků, to skončilo zdemolováním plotu u domu obývaného Romy.

Demonstrace ve Varnsdorfu,  foto: ČTK
Situace ve Šluknovském výběžku se vyhrotila už počátkem srpna. Nejdřív tu skupina pěti Romů zaútočila mačetami na osazenstvo herny. O 14 dní později v Rumburku prý skupina až 20 Romů napadla mnohem menší skupinku místních, kteří šli z diskotéky. Situací se zabýval i premiér a výsledkem bylo, že na Šluknovsko přišly policejní posily i těžkooděnci. Demonstrace v Rumburku trvala krátce, pak se lidé neplánovaně vydali na pochod místy, kde bydlí Romové.

"Aby bylo vidět, že si to nenecháme líbit, že jsme tady a že s tím nesouhlasíme,"

uvedla jedna z účastnic pochodu. Policie dav zpočátku prakticky nedoprovázela, posily začala stahovat až o něco později, po druhé zastávce u domu, kde bydlí Romové. Hodně vidět byl v průvodu i jeden z mladíků, které v neděli údajně napadli Romové, což zapůsobilo v napjaté situaci jako rozbuška. Až u třetího domu, u kterého se dav zastavil, začali policisté jednat. Protestující stihli rozbít plaňkový plot a hodit do okna větev. Část se pak vrátila, na dům i policii začaly dopadat jablka. Těžkooděnci je pak začali vytlačovat a rozhánět. Pěti zadrženým hrozí maximálně tisícikorunové pokuty za přestupek. Místostarosta Rumburku Ladislav Pokorný se domnívá, že demonstrace smysl měla.

Demonstrace v Rumburku,  foto: ČTK
"Ta demonstrace naznačila, že lidé se opravdu obávají o svoji bezpečnost, mají s tím zásadní problém a chtějí řešení. To jim ovšem musí poskytnout stát."

Napětí mezi starousedlíky a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje poslední dva roky. Místní tvrdí, že realitní kanceláře kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými, které pak odstěhují na sever a opravené byty se ziskem prodají. Na sestěhování sociálně slabých založila svou živnost i řada podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení. Nyní na Šluknovsku panuje klid, napětí ale nepovoluje.

Ve Varnsdorfu se v sobotu sešlo několik stovek lidí v městském kině, aby vyslechly, jak chce radnice a policie problémy řešit. Lidé vedení města vytýkali, že problémy s nepřizpůsobivými Romy dlouho neřešila a zavírala před tím oči. Z pléna se ozývaly i výzvy k odstoupení starosty Martina Louky. Ten řekl, že se snaží o řešení a chtěl by například prosadit vyhlášku, kterou mají v Litvínově:

Demonstrace ve Varnsdorfu,  foto: ČTK
"Která bude řešit veřejné popíjení alkoholu, neoprávněné zábory nějakým sedacím nábytkem a podobně na veřejném prostranství. Taky to bude řešit nějaké posedávání, případně polehávání na místech, která k tomu nejsou určena. Vyhláška by měla být prvním nástrojem pro činnost městských strážníků. Strážníci a jejich činnost právě v této době bude velmi ostře sledovaná."

Reagoval tak na ostrou kritiku práce strážníků. Ti podle obyvatel Varnsdorfu konflikty a přestupky problémových lidí neřeší důsledně anebo vůbec. Starostové volají po změně zákonů a větších pravomocech. Ředitel vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček má ale opačný názor. Podle něj změny zákonů nejsou to, co současnou situaci výrazně a rychle změní.

"To je na straně policie adekvátní zasahování, preventivní pochůzky v lokalitách, kde je problém. Zároveň jsou řešení v oblasti vzdělání dětí, v oblasti zaměstnanosti, ale i normálního bydlení. Ti lidé nesmí bydlet stranou v nějakých vyloučených předražených ubytovnách, jinak se situace lepšit nebude. A to je především v rukou starostů a stávající legislativa to umožňuje."

V diskusi podle Martina Šimáčka také zaznělo, že s řadou Romů žádné problémy nejsou. Policejní posily, které do města přišly v minulém týdnu, lidé vítají. Zaznívají však hlasy, že je to jen dočasné, a pak bude situace ještě horší.